پایگاه خبری نمانامه: این فیلم همزمان در نودودومین دوره جوایز سینمایی اسکار، برندهٔ جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان امسال شد؛ موفقیتی که برای یک فیلم غیرهالیوودی بی‌سابقه است.

بونگ جون‌هو سازنده‌ٔ این فیلم، اسکار بهترین کارگردانی را نیز ربود در حالی که سم مندس، سازندهٔ «۱۹۱۷»، مارتین اسکورسیزی کارگردان «ایرلندی» و کوئنتین تارانتینو، کارگردان «روزی روزگاری در هالیوود» رقابت تنگاتنگی برای دریافت این جایزه داشتند. هان جین وون،‌ فیلم‌نامه نویس این اثر هم بی‌نصیب نماند و اسکار بهترین فیلم‌نامهٔ غیراقتباسی را از آن خود کرد.

تمامی عوامل اصلی ساخت فیلم، برای جشن گرفتن این موفقیت عظیم روی صحنه حاضر شدند. پارازیت پیش از این نخل طلای جشنوارهٔ کن را نیز در کارنامهٔ افتخاراتش ثبت کرده بود.

انگل، ساختهٔ بونگ جون‌هو در کنار هفت فیلم مطرح دیگر در این رقابت شرکت داشت و نامزد اسکار بهترین فیلم شده بود. رقیبان این فیلم عبارت بودند از:‌ «ایرلندی» ساخته مارتین اسکورسیزی، «قصهٔ ازدواج»، ساختهٔ نوآ بامباک، «زنان کوچک» ساختهٔ گرتا گرویگ، «جُجو خرگوشه» ساختهٔ تایکا وایتیتی، «فورد علیه فِراری» ساختهٔ جیمز مَنگولد، «۱۹۱۷» ساخته سَم مِندز.

پارازیت با موضوع و شیوهٔ روایی بدیعش که به گفته‌ٔ برخی منقدان خود ژانری تازه به شمار می‌آید داستان خانواده‌ای فقیر در کرهٔ جنوبی را روایت می‌کند که به خانه‌ای لوکس راه می‌یابند اما فیلم از دل روایت خود به زیرلایه‌های سیاسی و اجتماعی دو کُره نقب می‌زند و دغدغه‌های فردی و اجتماعی مردمان جزیره را می‌کاود.
جوایز اسکار بهترین بازیگری

اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را چنانکه انتظار می‌رفت واکین فینیکس برای جوکر از آن خود کرد. او در نطق پس از دریافت مجسمه‌ٔ طلایی همچنان از دغدغه‌اش برای محیط زیست گفت.

لئوناردو دیکاپریو (روزی روزگاری در هالیوود)،‌ آنتونیو باندراس (درد و افتخار)،‌ آدام درایور (قصهٔ ازدواج) و جاناتان پرایس (دو پاپ) دیگر نامزدهای این جایزه بودند.

رنه زِلوِگر نیز برای بازی درخشانش در «جودی» اسکار بهترین نقش اول زن را به خانه برد، جایزه‌ای که برای برنده شدن آن با اسکارلت جوهانسون (قصهٔ ازدواج)، شارلیز تِرون (بمب‌ خبری) و سینیتا ارویو (هَرِیت)، سِرشا رُنان (زنان کوچک) رقابت می‌کرد.

برد پیت، سرانجام برای نقش‌آفرینی‌اش در «روزی روزگاری هالیوود» نخستین اسکارش را برای بهترین نقش مکمل مرد دریافت کرد. رقیبان او برای این جایزه همگی بازیگران برجسته‌ای بودند از آل پاچینو (ایرلندی)، آنتونی هاپکینز (دو پاپ)، تام هنکس (روز قشنگی در محل) جو پِشی (ایرلندی).

لورا دِرن برای بازی‌اش در قصهٔ ازدواج شایستهٔ دریافت اسکار نقش مکمل زن شد. فلورانس پو (زنان کوچک)، اسکارلت جوهانسون (جُجو خرگوشه)،‌ مارگوت رابی (بمب خبری) کِیتی بِیتس (ریچارد جِوِل) دیگر نامزدهای دریافت این جایزه بودند.

قصه اسباب‌بازی ۴ نیز اسکار بهترین پویانمایی سال را گرفت.

فهرست کامل نامزدهای نهایی و برندگان این دوره از جوایز اسکار به قرار زیر است:

 بهترین فیلم بلند​

نامزدها: مرد ایرلندی، جوکر، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود، انگل، جوجو ربیت، داستان ازدواج، فورد در مقابل فراری، زنان کوچک

برنده: انگل

 بهترین کارگردانی

نامزدها: مارتین اسکورسیزی (مرد ایرلندی)، تاد فیلیپس (جوکر)، سم مندس (۱۹۱۷)، کوئنتین تارانتینو (روزی روزگاری در هالیوود)، بونگ جون هو (انگل)

مطالب پیشنهادی:  انتخاب فیلم «پلیس» در جشنواره برلین

برنده: بونگ جون هو

 بهترین بازیگر نقش اول مرد

نامزدها: آنتونیو باندراس (درد و شکوه)، لئوناردو دی‌کاپریو (روزی روزگاری در هالیوود)، آدام درایور (داستان ازدواج)، واکین فینیکس (جوکر)، جاناتان پرایس (دو پاپ)

برنده: واکین فینیکس

 بهترین بازیگر نقش اول زن

نامزدها: سینتیا اریوو (هریت)، اسکارلت یوهانسن (داستان ازدواج)، سیرشا رونان (زنان کوچک)، چازلیز ترون (بمب‌ شل)، رنی زلوگر (جودی)

برنده: رنی زلوگر

 بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

نامزدها: تام هنکس (یک روز زیبا در محله)، آنتونی هاپکینز (دو پاپ)، آل پاچینو (مرد ایرلندی)، جو پشی (مرد ایرلندی)، برد پیت (روزی روزگاری در هالیوود)

برنده: برد پیت

 بهترین بازیگر نقش مکمل زن

نامزدها: کتی بیتس (ریچارد جول)، لارا درن (داستان ازدواج)، اسکارلت یوهانسن (جوجو ربیت)، فلورنس پو (زنان کوچک)، مارگو روبی (بمب‌شل)

برنده: لارا درن

 بهترین فیلم خارجی زبان

نامزدها: کورپس کریستی (لهستان)، سرزمین عسل (مقدونیه شمالی)، بینوایان (فرانسه)، درد و شکوه (اسپانیا)، اَنگل (کره جنوبی)

برنده: انگل

 بهترین فیلم‌نامه اقتباسی

نامزدها: مرد ایرلندی، جوجو ربیت، جوکر، زنان کوچک، دو پاپ

برنده: جوجو ربیت

 بهترین فیلم‌نامه اصلی

نامزدها: چاقوکشی، داستان ازدواج، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود، اَنگل

برنده: انگل

بهترین مستند بلند

نامزدها: کارخانه آمریکایی، غار، لبه دموکراسی، برای سما، سرزمین عسل

برنده: کارخانه آمریکایی

 بهترین انیمیشن بلند

نامزدها: چگونه اژدهای خود را تربیت کنید: دنیای پنهان، من بدنم را از دست دادم، کلاوس، لینک گمشده، داستان اسباب‌بازی ۴

برنده: داستان اسباب‌بازی ۴

 بهترین تدوین

نامزدها: فورد در مقابل فراری، مرد ایرلندی، جوجو ربیت، جوکر، اَنگل

برنده: فورد در مقابل فراری

 بهترین موسیقی متن

نامزدها: جوکر، زنان کوچک، داستان ازدواج، ۱۹۱۷، جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر

برنده: جوکر

 بهترین ترانه اصلی

نامزدها: داستان اسباب بازی ۴، راکتمن، موفقیت، منجمد ۲، هریت

برنده: راکتمن

 بهترین فیلمبرداری

نامزدها: مرد ایرلندی، جوکر، فانوس دریایی، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود

برنده: ۱۹۱۷

 بهترین طراحی لباس

نامزدها: مرد ایرلندی، جوجو ربیت، جوکر، زنان کوچک، روزی روزگاری در هالیوود

برنده: زنان کوچک

 بهترین مستند کوتاه

نامزدها: در غیبت، یادگرفتن اسکیت در منطقه جنگی، زندگی از من سبقت می‌گیرد، سورمن سنت لوئیس، قدم بزن بدو چا-چا

برنده: یادگرفتن اسکیت در منطقه جنگی

 بهترین چهره‌آرایی

نامزدها: بمب شل، جوکر، جودی، مالفیسنت: سردسته اهریمنان، ۱۹۱۷

برنده: بمب شل

بهترین طراحی تولید

نامزدها: مرد ایرلندی، جوجو ربیت، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود، اَنگل

برنده: روزی روزگاری در هالیوود

 بهترین جلوه‌های ویژه

نامزدها: انتقام جویان: آخر بازی، مرد ایرلندی، شیرشاه، ۱۹۱۷، جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر

برنده: ۱۹۱۷

 بهترین صداگذاری

نامزدها: به سوی ستارگان، فورد در مقابل فراری، جوکر، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود

برنده: ۱۹۱۷

 بهترین تدوین صدا

نامزدها: فورد در مقابل فراری، جوکر، ۱۹۱۷، روزی روزگاری در هالیوود، جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر

برنده: فورد در مقابل فراری

 بهترین فیلم کوتاه

نامزدها: برادری، باشگاه فوتبال نفطه، پنجره همسایه‌ها، ساریا، یک خواهر

برنده: پنجره همسایه‌ها

 بهترین انیمیشن کوتاه

نامزدها: دختر، عشق مو، کیتبول، به یاد ماندنی، خواهر

برنده: عشق مو