پایگاه خبری نمانامه: قاسم سلیمانی در سال ۱۳۳۵ در روستای کوهستانی و دورافتاده قنات ملک در استان کرمان به دنیا آمد.

وی در ۱۲ سالگی، پس از پایان تحصیـلات دوره ابتدایی، زادگاه خود را ترک کرد و مشغول به کار بنایی در کرمان شد. چندی بعد به عنوان پیمانکار در سازمان آب مشغول به کار شد و در همان سال‌ها نیز فعالیت‌های انقلابی خود را آغاز کرد.

وی پس از پیروزی انقلاب، به عضویت مجموعه «سپاه افتخاری» که به وسیله پدر شهید قاضی تاسیس شده بود، درآمد. با شروع جنگ تحمیلی، وی راهی جبهه شد و کمی بعد، فرمانده بسیجی‌های هم‌ولایتی‌اش شد و سپس لشکری از همین بسیجی‌ها تشکیل داد و به لشکر ۴۱ ثارالله شهرت یافت.

وی در طول دوران دفاع مقدس، با لشکر تحت‌ امر خود در عملیات‌های زیادی از جمله، والفجر ۸، کربلای ۴، کربلای ۵ و تک شلمچه حضور موثر داشت. با پایان جنگ، لشکر ۴۱ ثارالله به فرماندهی سردار سلیمانی به کرمان بازگشت و درگیر جنگ با اشراری شد که از مرزهای شرقی کشور هدایت می‌شدند.

وی در سال ۱۳۷۶، از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرماندهی کل قوا، به تهران فراخوانده و مسوولیت سپاه قدس به او سپرده شد.

قاسم سلیمانی پس از دوران دفاع مقدس تا زمانی که به سمت فرماندهی سپاه قدس منصوب شد، با باندهای قاچاق مواد مخدر در نزدیکی مرزهای ایران و افغانستان جنگید.

سرلشکر قاسم سلیمانی در حمله تروریستی به شهادت رسید

همراهان سپهبد قاسم سلیمانی در حادثه تروریستی:

در حمله تروریستی، جمعا ده نفر به شهادت رسیدند که پنج نفر از جمله سردار سپهبد پاسدار شهید قاسم سلیمانی، ایرانی و پنج نفر دیگر از جمله ابومهدی مهندس معاون نیروهای حشدالشعبی عراق، عراقی بودند.

سردار سرتیپ پاسدار «حسین جعفری نیا»، «سرهنگ پاسدار شهرود مظفری نیا»، «سرگرد پاسدار هادی طارمی» و «سروان پاسدار وحید زمانیان» از شهدای پاسدار همراه سردار سلیمانی بودند.

خاندان سلیمانی

روستای قنات ملک در شهرستان رابر استان کرمان می باشد. منطقه ای سردسیری که محل ییلاق ایل سلیمانی بوده و در حال حاضر به دلیل سکونت بیشتر عشایر ایل در روستاهای نزدیک تر به بخش مرکزی تعداد محدودی از عشایر ایل تابستان خود را در این منطقه می گذرانند.

آنچه از روایات شفاهی و مکتوب برمی اید طایفه  سلیمانی ها که هم اکنون درشهرستانهای بافت ، بردسیر،جیرفت،عنبراباد ،کهنوج ،قلعه گنج ،رابر و منوجان استان کرمان ساکن هستند، ازاستان فارس به محل کنونی مهاجرت کرده اند.

بنا به نقل راویان ، جد سلیمانی ها شخصی بنام امیر محبت، فرزند کمال، ازعشایر خمسه فارس بوده است

وی یکی از سرداران سپاه نادر شاه افشار در جنگ با هندوستان بوده که هنگام بازگشت نادر از هند ،ازطریق ساردوئیه ،رابر ،بافت و سیرجان  به موطن خود(فارس) میرودودر انحا برای فرزندان و اقوام خود از منطقه ی سرسبز و خوش اب وهوای ساردوئیه و رابر و نیز موقعیت سوق الحیشی ان تعریف می کند

از انجا که نادر شاه در اواخر عمر یا پایان دوره سلطنت تند خو و بد اخلاق شده بود به همه به خصوص سران سپاه خود بد می شود ،به حاکم فارس دستور می دهد که قدرت و اتحاد عشایر خمسه در هم شکسته شود و امیر محبت کشته و یا تبعید شود.

حاکم فارس راه دوم را انتخاب می کند و امیر محبت و فرزند او قربان خان را مجبور به ترک استان فارس می نماید.

امیر محبت که در سفر بازگشت از هندوستان منطقه ی ساردوئیه ورابر را برای سکونت مناسب دیده بود ، با فرزند خود به منطقه ی اقطاع ( بین سیرجان وبافت ) کوچ می کند.

پس از مرگ نادر شاه ، امیر محبت به فارس بر می گردد ، ولی قربان خان با تعدادی از بستگان خود منطقه ی کنونی سکونت سلیمانی ها  ( ساردوئیه و رابر ) رابرای سکونت انتخاب می نماید.

در اثر کاردانی ، لیاقت و شایستگی ، قربان خان در زمان کوتاهی برمنطقه ای وسیع از سرچشمه های هلیل رود ، ساردوئیه ،رابر ، ارتفاعات بندر هنزا ،تخت سرطشتک تا دشت های وسیع و گرمسیری اطراف کهنوج ، فاریاب ،غرب هامون و جازموریان دست می یابد و املاک ومراتع زیادی را خریداری می کند و مالک می گردد.

از طرف سارم السلطان، حاکم وقت جیرفت لقب” امیر شکار ” می گیرد و به امیر شکار قربان معروف می گردد.

امیرشکارقربان با دو ایل بزرگ منطقه ( مهنی و لری ) رابطه ی خویشاوندی برقرار می کند و پیوند خود را با این دو قدرت بزرگ منطقه محکم و استوار می سازد و سرانجام در سال ۱۱۹۹ هجری قمری دارفانی را وداع می گوید و در قریه ی ده ملک ازتوابع رابر به خاک سپرده می شود.

پس از مرگ امیرشکار قربان، فرزندان او هر یک در قسمتی از املاک و مراتع پدرشان که به انها ارث رسیده بود به کشاورزی ،باغ داری ، دام داری ، دام پروری مشغول می شوند.

بدین ترتیب نام طوایف مختلف سلیمانی ها از نام فرزندان  امبرشکارقربان گرفته شده عبارت اند از:

۱- طایفه ی ابراهیمی

۲- طایفه ی عبدالعظیمی

۳- طایفه ی میرزائی

۴- طایفه ی حسینی

۵- طایفه ی محمدی

۶- طایفه ی مشهدی ولی

۷- طایفه ی علیدادی

۸- طایفه ی میرزاخانی

۹- طایفه ی علیمرادی

۱۰- طایفه خداوردی

۱۱- طایفه ی مارکی

شش طایفه اول به نام پسران امیرشکارقربان نام گذاری شده اند و طایفه ی هفتم به نام “علی داد” داماد امیر شکارفربان ، طایفه هشتم به نام برادر امیرشکارقربان وبه قولی فرزند برادرش خوانده می شوند .

طایفه های نهم و دهم به نام دو تن از نوادگان وی نام گذاری شده اند و طایفه یازدهم براثر ازدواج برون گروهی وسکونت در محدوده ی ایل سلیمانی ،جزء طوایف ایل سلیمانی قرارگرفته است .

لرهای استان کرمان عمدتاً در شهرستان‌های سیرجان، بافت و جیرفت به‌سر می‌برند. ایل سلیمانی به‌طور ویژه در حدود سال ۱۷۵۰ میلادی از فارس به کرمان آمدند.

خانواده‌های شیخ ویسی در جم زندگی می‌کنند و خانواده‌های سلیمانی در کرمان و از شیخ محمد، علی میرزا و مصطفی شیخ ویسی می‌باشند و محل زندگیشان قنات ملک از توابع رابر کرمان است.

دو طایفه لر به نام‌های لر و سلیمانی در جیرفت حضور دارند؛ که از چهارمحال و بختیاری به سرزمین‌های فعلی آمده‌اند.

در شهرستان رابر سردسیر طایفه لر «سلیمانی» (سرمشک، دره گنجو، قنات ملک، ده دیوان، مر، رودخانه هریر، سرمشک، چاله) و گرمسیر طایفه لر «سلیمانی» (آب باریک، سلاور، سرخ قلعه، بن گود، سر گوریج و سه چاه) است.