۱۳ آذر ، روز بیمه در کلام آیت الله هاشمی رفسنجانی.

🔹بیمه و آرامش مردم،همیشه جزو دغدغه ها و نگرانیهای من بوده است.

▪مسئله بیمه و آرامش خاطر مردم از لحاظ درمان، همیشه جزو دغدغه‌ها و نگرانیهای من بوده است. معمولاً خبرهای مربوط به بیمارستانها و مطب‌ها را – اگر فرصت پیدا کنم – می‌بینم.متأثر می‌شوم که گاهی می‌بینم آدمهایی بخاطر نداشتن استطاعت مالی یا نداشتن اطلاعات درست، رنج کسالتها و دردها را تحمل می‌کنند.با اینکه زمینه‌ها مساعد شده که این اتفاق نیفتد..
▪کیفیت کار باید به گونه‌ای باشد که کسانی که بیمه دارند، کاملاً راضی باشند و سیستم به گونه‌ای عمل کند که مریض، پزشک و مدیران، از این بابت مشکلی نداشته باشند.به موقع اعتبارات برسد و به موقع به مریض برسند.به موقع نسخه‌ها داده و پرداخت شود.پزشکان خیالشان راحت شود. بیمارستانها بدانند مشکل ندارند و با خیال راحت بیمه‌ها را بپذیرند و تقدّم بدهند. اینها جزو آرزوهاست که برای کامل شدن، به همکاری همه کشور و تلاش شما مدیران بستگی دارد.
▪ده سال پیش وقتی که این افکار مطرح بود، بحثهای جدی در دولت داشتیم.فکر می‌کردیم در یک برنامه ۵ ساله به این اهداف می‌رسیم.خیال می‌کردم دارو در ایران از همه جا ارزانتر هست که می‌گویند اینجوری نیست.البته نباید آنقدر مصرف بالا باشد که ما دو و نیم برابر معدل دنیا دارو مصرف کرده باشیم و از لحاظ هزینه، بیمه اینقدر بپردازد.
اگر در همه زمینه‌ها جلوی اسراف را بگیریم، مثل مواد غذایی، میوه‌ها، سبزیجات و وقت، خیلی پیشرفت می‌کنیم. واقعاً در وقت خود اسراف می‌کنیم. خیلی کارها با یک تلفن یا با یک پست و یا کارهای دیگر قابل انجام است.می‌توانیم پیش‌بینی کنیم.
▪به هرحال یکی از راههای خوب اصلاح اقتصاد جامعه و پیشرفت‌ کشور،جلوگیری از اسرافها است. در همه امور زندگی و کشور،از وقت شروع و حتی زباله‌های خیابان را هم شامل می‌شود.
▪بنده روز بیمه را تبریک عرض می‌کنم.از تلاش خوبی که انجام شده، تشکر می‌کنم.پیش خداوند هم باید شاکر باشیم که به ما توفیق داده که روستاییان و افراد بی‌بضاعت تحت پوشش قرار بگیرند که کار بسیار با ارزشی است.

🔰سخنرانی در دیدار مدیران ارشد ستادی و استانی سازمان بیمه خدمات درمانی ۵ آبان ۱۳۸۳

🔶پایگاه اطلاع رسانی خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی.