با اینکه این مقوله جدا ازهم نیستند اما تعریف واحد و یکسانی ندارند و با یکدیگر تفاوت فاحشی دارند

در رشته های تحصیلی دانشگاهی هم مابین مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار و نرم افزار با مهندسی فناوری اطلاعات با گرایشهای ده گانه اش تفاوت ماهوی و معنایی زیاد وجود دارد و به طور کامل ازهم مستقل است

فناوری اطلاعات Information Technology چیست؟ Information Technology یک واژه نسبتاً جدید است و شاید جایگزین مناسب و خوبی نباشد که به زبان انگلیسی اضافه شده است. مترادف آن در فرانسه Informatique و در روسی Informatika می باشد. 
برای بسیاری از مردم، فناوری اطلاعات مترادف با یک فناوری جدید است که از وسایل دارای ریز پردازنده استفاده می کند. مانند: ریزکامپیوترها، تجهیزات اتوماتیک، واژه پردازها و غیره . اما استفاده از دست ساخته های بشر برای گردآوری، تولید، ارتباطات، ثبت و ضبط، بازآرایی و استخراج اطلاعات به زمانی فراتر از زمان حاضر باز می گردد. برای حرفه ای ها، به معنای معرفی یک دوره جدید است. فناوری اطلاعات، اندیشه ای است برای آنکه اصول، رویه و واژگان کار با اطلاعات می تواند در یک الگوی سیستماتیک متحد رفتار کنند. بدبینان ممکن است بگویند که واژه فناوری اطلاعات فقط تلاش می کند که برخی از پیشرفتهای هدفمند تجاری الکترونیک و حرکات هدفمند سیاسی برای کنترل دستیابی به اطلاعات را ارزشمند سازد.

 مهندسی فناوری اطلاعات

در بیشتر کشورها دانش «فناوری اطلاعات» در دانشگاه‌ها با عنوان رشته «فناوری اطلاعات» (Information Technology) شناخته می شود، در حالیکه در ایران بر اساس تصمیم سازمان آموزش عالی کشور عنوان «مهندسی فناوری اطلاعات» برای این رشته بکار برده می‌شود و رشته‌ای با عنوان فقط «فناوری اطلاعات» وجود ندارد. همچنین رشتهٔ میان‌رشته دیگری با عنوان رشته «مدیریت فناوری اطلاعات» در دانشگاه‌های ایران و دیگر کشورها وجود دارد که از ترکیب دو رشته «مدیریت» و «فناوری اطلاعات» به وجود آمده است. رشته مهندسی فناوری اطلاعات به چگونگی سازماندهی و ساماندهی داده‌ها می‌پردازد و رشته مدیریت فناوری اطلاعات به چگونگی تدوین سیستم و استفاده از داده‌ها می‌پردازد. اخیراً نیز رشته ای تحت عنوان مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در ایران ایجاد شده که در واقع از چند سال پیش در دانشگاههای دنیاتدرس شده و علاوه بر مباحث سازماندهی و مدیریت داده ها به مباحث ارتباطی و تکنولوژیهای جدید ارتباطی از قبیل NGN و غیره در این رابطه میپردازد.

گرایش‌های رشته مهندسی فناوری اطلاعات

گرایش‌های رشته مهندسی فناوری اطلاعات در دانشگاه‌های ایران به شرح زیر اند:

تجارت الکترونیکی

سیستم‌های چند‌رسانه‌ای

مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

امنیت اطلاعات

شبکه‌های کامپیوتری

فناوری اطلاعات (IT)

طراحی و تولید نرم افزار

تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT)

کاربرد فناوری اطلاعات

از جمله کاربردهای فناوری اطلاعات می‌توان استفاده بهینه از اطلاعات برای کاربردهای مختلف دانست، یعنی متخصص این رشته باید بتواند اطلاعات را جمع‌آوری، دسته‌بندی و پردازش کرده و به موقع از آن استفاده نماید. از همین رو کارشناس این رشته باید مبانی رایانه را بداند. به عبارت دیگر هستـه اصلی این رشته همان هسته اصلی مهندسی رایانه است، ولی چون یکی از توانمندی‌های اصلی کارشناسی این رشته بهره‌وری به موقع و صحیح از اطلاعات است، دانشجو باید دارای اطلاعات جنبی در زمینه‌های مختلف باشد. برای مثال، فردی که می‌خواهد از این فناوری در تجارت الکترونیکی استفاده کند باید مدیریت بداند یا فردی که می‌خواهد از آن در آموزش از راه دور بهره ببرد، باید با روش‌های آموزش آشنا باشد.

مطالب پیشنهادی:  آمار مبتلایان به بیماری ایدز در دنیا

آی تی در دانشگاه:
رشته ی آی تی هر چند مانند گرایش نرم افزار رشته ی کامپیوتر نیاز به علم ریاضی ندارد، اما بدون شک ریاضیات شما باید در حد خوب به بالا باشد. هر چند بنده شخصا اعتقاد دارم یک برنامه نویس اطلاعاتی از ریاضی نداشته باشد بهتر است! از نظر من رمز موفقیت در گرو همکاری یک برنامه نویس کامپیوتر با یک کارشناس ریاضی محض است.
جدا از این مسائل شاید برای دوستان، دروس این رشته در دانشگاه هم جالب باشد. غیر از دروس عمومی و پایه، این رشته تقریبا ۶۱ واحد اصلی دارد که با بچه های رشته ی نرم افزار یکی است. تنها تفاوت در ۲۹ واحد تخصصی است که عبارتند از:
مبانی فناوری اطلاعات، مهندسی فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیکی، مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات، مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات، گرافیک کامپیوتری، سیستم های چند رسانه ای و … .

این رشته بیشتر از هر چیزی نیاز به علاقه دارد. می شناسم مهندسان فناوری اطلاعاتی که از بدیهی ترین اطلاعات ما وبلاگ نویسان هم خبر ندارند. این واقعا مایه ی تاسف است. و برای این است که می گویم این رشته نیاز به علاقه دارد. صرفا با تحصیل در دانشگاه شک نکنید به جایی نمی رسید. اصولا بنده که به این نتیجه رسیدم دانشگاه فقط محلی برای وقت تلفی و خوش گذرانی است!

مطمئنا حرف های نگفته ی بسیاری پیرامون IT مانده است. این پست تنها شما را به طور مقدماتی با IT آشنا کرده است. اگر باز هم نیاز به اطلاعاتی داشتید می توانید مطرح کنید

فناوری اطلاعات: فناوری کامپیوتر + فناوری ارتباطات:
تصور کنید شخصی دارای مقدار زیادی اطلاعات است و باید آن را برای شخص دیگری در مکانی دور بفرستد. اینجاست که دیگر فناوری کامپیوتر به تنهایی جواب گو نیست و فناوری ارتباطات نیر باید وارد عمل شود. و در این زمان است کهفناوری اطلاعات شکل میگیرد. “فناوری اطلاعات، محاسبات کامپیوتری را با پیوند های ارتباطی دارای سرعت جهت حمل اطلاعات، صدا، تصاویر و … ترکیب می کند.” شبکه ی شتاب بانک های ایران می تواند مثال کاملا ملموسی برای این موضوع باشد. دسترسی آنلاین به اطلاعات خود و برداشت و واریز پول در کسری از زمان و به تبع آن صرفه جویی هنگفت در وقت و هزینه می تواند به خوبی کارکرد های بزرگ آی تی را نشان دهد.