پایگاه خبری نمانامه: انجمن ادبی ایران بیش از سه دهه فعالیت مستمر در زمینه شعر و ادب پارسی به ریاست پرفسور سید حسن امین حقوق‌دان، فیلسوف، نویسنده، مترجم، شاعر و ادیب ایرانی هر ماه در دفتر ماهنامه حافظ برگزار می شود. این تشکل ادبی با رویکرد احیای فرهنگ اصیل ایرانی در تلاش است حلقه واصل بین شعراء فارسی زبان در سراسر جهان باشد و از این رو پیام صلح و دوستی ایرانیان را از طریق شعر و تصنیف به آنان منتقل نماید.

به همین خاطر مصاحبه ای را با جناب پرفسور سید حسن امین خالق اثر گرانسنگ شاهنامه امین که شاهنامه دوم لقب گرفته است ترتیب داده ایم که شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم.

جناب آقای پرفسور امین لطفا برای خوانندگان ما از تاریخچه انجمن ادبی ایران توضیحاتی بفرمائید؟

ضمن تشکر از شما و خبرگزاری اطلاع نیوز؛ انجمن ادبی ایران بیش از یکصد سال پیش در تهران تاسیس شد. قبل از مشروطیت انجمن های ادبی در حضور شاه وقت تشکیل می شد اما پس از مشروطیت جنبه مردمی و ملی گرفت و مستقل از دولت های وقت به خدمت پرداخت.

در ابتدا مکان خاصی به آن تعلق داشت؟

خیر، مکان معینی نداشتند. نخستین بار در تالار آیینه، سپس در تالار اجتماعات مدرسه دارالفنون و بعد در منازل روسای انجمن

این روسا چطور انتخاب می شدند و چه کسانی بودند؟

روسا توسط اعضاء ثابت انتخاب می شودند. که معروف ترین آنان شاهزاده محمد هاشم میرزا افسر، نائب رئیس مجلس شورای ملی وقت بود که در سال ۱۳۱۹ وفات یافت و پس از آن استاد محمدعلی ناصح ادیب و شاعر معاصر ریاست آن را به عهده گرفت که البته ایشان نیز در سال ۱۳۶۵ از دنیا رفت.

در آن موقع افراد مهمی در انجمن عضویت داشتند؟

ملک الشعرای بهار، علامه محمد قزوینی، میرزا رضاخان نائینی ( دادستان کل ) ادیب السلطنه سمیعی، امین الشریعه سبزواری و …

منظور شما امین الشریعه سبزواری  از سران مشروطه خواه عصر قاجار بود؟

بله. ایشان پدربزرگ من بود و همان طور که می دانید از عالمان و ادیبان عصر مشروطه بود و محمدعلی شاه در استبداد صغیر او را از خراسان به استرآباد ( گرگان کنونی ) تبعید کرد. ولی پس از فتح تهران به وسیله مشروطه طلبان با متحد سیاسی اش شیخ حسن مقصودلو به تهران آمد و در محله عرب ها روبروی عمارت رکن الدوله ساکن شد و شیخ حسین مقصودلو استرآبادی در امیریه منزل کرد.

شیخ حسین مقصودلو با بهمن مقصودلو سینماگر معروف نسبتی دارد؟

بله. دکتر بهمن مقصودلو نتیجه شیخ حسین مقصودلو استرآبادی است. بهمن فرزند مهدی و مهدی فرزند شیخ نصرالله و شیخ نصرالله پسر ارشد حاج شیخ حسین مقصودلو است.

شما از چه سالی عضو انجمن شدید؟

از سال ۱۳۴۳ که اولین کتابم در شانزده سالگی منتشر شد. آن وقت ها استاد ناصح رئیس انجمن بود و سه شنبه ها انجمن را در طبقه فوقانی منزل مسکونی اش در امیریه تهران تشکیل می داد. هم استاد مشفق کاشانی در خاطرات چاپ شده خود به نام بنده به عنوان یکی از اعضای انجمن ایران تصریح کرده اند و هم دکتر عباس کی منش استاد دانشگاه تهران در شرح حال خود در جلد سیزدهم کتاب سخنوران نامی معاصر تالیف محمدباقر برقعی به نام بنده و استاد حسین آهی و استاد ادیب برومند را جزء اعضای این انجمن ذکر کرده اند.

پس ریاست انجمن را بعد از مرگ استاد ناصح پذیرفتید؟

چند سال پس از فوت استاد ناصح که به ایران برگشتم اعضای انجمن تصمیم به انتخاب من گرفتند و تاکنون مرتب نشست های هفتگی و ماهانه را نخست در منزلم، بعد در دایره المعارف ایران شناسی در خیابان مفتح و در سال های اخیر در دفتر ماهنامه حافظ در خیابان فلسطین برگزار کردم. در یک سال اخیر هم برنامه را مرتب در خانه کتاب یعنی زیر زمین سرای اهل قلم در خیابان انقلاب برگزار می کنیم و دبیری آن را خانم پریوش ابراهیمی بر عهده دارد.

 

جلسات انجمن با موضاعات خاصی برگزار می شود؟

بله نشست مهرماه به موضوع حافظ شناسی پرداخته شد و آخرین نشست نیز روز دهم آبان به مناسبت بزرگداشت کوروش کبیر بود که چون مدیریت خانه کتاب به دلایل اداری اجازه استفاده از سالن را به ما نداد، آن را در دفتر ماهنامه حافظ برگزار کردیم. که خود بنده در موضوع کوروش صحبت کردم، سپس دکتر ناصر تکمیل همایون و مهندس ایرج حسابی و دکتر لاویان کاشانی سخنرانی نمودند و در خاتمه شاعران شعر خوانی و هنرمندان به اجرای موسیقی پرداختند. اساتیدی چون قدرت الله انتظامی استاد موسیقی، دکتر معین کمالی، دکتر خداداد سعید وزیری، دکتر امینیان، عبدالعلی حسینیون، مصیب دوانی و غلامحسین افخمی و بهرام جهانی حضور داشتند.