پایگاه خبری نمانامه: انجمن ادبی ایران به مناسبت نکوداشت کوروش کبیر نشستی در روز پنجشنبه دهم آبان ماه ۱۳۹۷ با حضور تعداد زیادی از هموندان و میهمانان در دفتر ماهنامه حافظ برگزار کرد. در این نشست ابتدا پرفسور سید حسن امین درباره کوروش به عنوان پدر معنوی ایرانیان و اهمیت منشور حقوق بشر او صحبت کرد. و این شعر خود را راجع به کوروش خواند:

کسی که پایه گذار حقوق انسان بود            خجسته کوروش، شاعر بزرگ ایران بود 

 

سپس دکتر ناصر تکمیل همایون استاد پژوهشگاه علوم انسانی سخنرانی مبسوطی درباره کوروش به عنوان ذوالقرنین مذکور در قرآن مجید و تاریخ مستند ایران باستان ایراد نمود.

 

 

در ادامه مهندس ایرج حسابی فرزند زنده یاد پرفسور محمود حسابی درباره کوروش کبیر و اهمیت او برای ایرانیان سخنرانی کرد و تاکید نمود که بیگانگان به ملت ایران و آینده آنان ترحمی نخواهند کرد و ایران باید بدست ایرانیان در داخل کشور به آبادی و آزادی برسد و کسانی مانند پرفسور امین در مقام رئیس جمهور منتخب آینده ایران نقش آفرین باشند.

 

پس از آن خانم دکتر پریوش ابراهیمی عضو هیئت علمی دانشگاه و دبیر انجمن ادبی ایران ضمن بیان سابقه این انجمن از شاعران و هنرمندان حاضر در جلسه تقدیر و تشکر و از شماری از آنان به اجرای برنامه دعوت نمود.

طی این برنامه خانم دکتر مریم احدی با تقدیم نسخه نفیسی از جزء سی ام قرآن مجید به سید حسن امین نوید داد که پرتره او را در شمار مشاهیر فرهنگی ایران در تابلو فرش دستبافت خود ارائه دهد و به موزه فرش ایران تقدیم دارد.