پایگاه خبری نمانامه: دکتر قدرتعلی حشمتیان استاد دانشگاه و دبیرکل حزب مستقل و اعتدال ایران در خصوص استیضاح‌های اخیر برخی وزرا در مجلس و پا فشاری مجلس به استیضاح وزرا در این برهه زمانی گفت:
طبیعتا مجلس طبق قانون اختیاراتی دارد. همچنین، این گفته تاریخی امام خمینی (ره) که مجلس در راس امور است نمایانگر جایگاه رفیع مجلس در امر نظارت و قانونگذاری در کشور است. اما متاسفانه نظارت استصوابی آلوده به مسایل و دیدگاه‌های سیاسی و نتیجتا وجود افراد فاقد تخصص‌های لازم، وزن مجلس را به لحاظ قدرت فکری و اثرگذاری‌اش سبک کرده است. در حقیقت، به‌رغم بقای جایگاه در راس امور بودن مجلس به لحاظ صوری، به لحاظ ماهوی ما شاهد تاثیرات مثبت مجلس در حوزه قانون‌گذاری نیستیم.

*وی افزود: به استناد قانون اساسی، مجلس حق استنطاق، سووال و استیضاح وزرا را دارد و کسی هم نمی‌تواند منکر این حق مجلس شود. اما آیا واقعا از این جایگاه برای حفظ منافع ملی استفاده می‌شود؟ به نظر می‌رسد استیضاح‌های اخیر نه در جایگاه دفاع از منافع ملی و مصالح عمومی، بلکه بخش اعظم آن منتج از منفعت‌طلبی و سهم‌خواهی‌های شخصی، بغض و حسادت‌های جناحی و بخشی‌نگری است.

عضو هیات رییسه کانون نمایندگان ادوار مجلس، در مورد نظارت استصوابی گفت: من نمی‌گویم آنقدر فضا را باز بگذاریم که هر کسی بتواند با تخلفات متعدد امنیتی، اقتصادی و اخلاقی و عدم دست‌پاکی، وارد مجلس شود اما نباید به بهانه‌های واهی سد راه نیروهای متفکر معتقد به نگاه انقلابی و با تجربه لا رویکرد حفط منافع ملی شد.
‎حشمتیان با تاکید بر اینکه از نظارت استصوابی درست استفاده نشده، اظهار داشت: نظارت در خصوص ارزیابی صلاحیت افراد در همه جای دنیا وجود دارد، امادرهیچ کجا افراد توانمند را به لحاظ اندیشه‌های سیاسی و اقتصادی، عرق وطن‌پرستی و عشق به آرمان‌های کشورش و انتقاد از مسوولین به خاطر نارسایی های موجود درکشور و مشاورت رقبای سیاسی بزرگان نظام، از حضور در مجلس و سایر نهادهای بالادست و مهم کشوری، منع نمی‌کنند. متاسفانه نظارت استصوابی باعث حذف خوبان و جایگزینی افرادی بی‌ریشه و فاقد توانمندی‌های لازم فکری برای تصویب قوانین کارآمد شده است و افرادی که برای خانواده، آشنایان، ‌مناطق و حوزه انتخابی‌شان سهم‌خواهی می‌کنند و منافع ملی را در نظر نمی‌گیرند، از ماحصل استفاده نادرست از تیغ تیز نظارت استصوابی است.

بخوانید:  قاسمی: اقدام مرزبانی عربستان در شلیک به قایق صیادی ایرانی هیچ توجیهی ندارد

عضو شورای مرکزی مجمع نمایندگان ادوار مجلس در ادامه افزود: یک چنین اقداماتی موجب شده که اپوزیسیون خارج از کشور بگوید با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را تمیز کرد. اشاره آنها به این نکته است که استیضاح‌ها در شرایط کنونی نه برای رضای خدا و ملت، بلکه از جایگاه بخشی‌نگری و استیصال از عدم دستیابی به منافع شخصی و منطقه‌ای است.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت‎ : هم‌اکنون بسیاری از معضلات کشور از ناحیه مجلس رقم می‌خورد. دست بردن و یا تکمله‌ زدن به قوانین مادری که بسیار منطبق با استانداردهای بین‌المللی است. اقدامات مجلسین گذشته و البته مجلس کنونی، موجب شده این قوانین از حالت کارآمدی خارج شده، و چهره رانت به خود گیرند. به همین خاطر معتقدم که ابتدا خود مجلس را باید به‌ خاطر یک‌ چنین نگاهی که در آن حاکم است استیضاح کرد. چون نتوانسته اند در حوزه قانونگذاری و نظارت، وظیفه‌شان را به خوبی انجام دهند و در راستای مشی و گفتار امام راحل حرکت نکرده است.

وی در ادامه افزود: بنده به عنوان یک فعال سیاسی می‌پرسم؛ این مجلس تاکنون چه قدمی برای نجات مستضعفین و مردم محروم مناطق روستایی و عشایری و حتی شهروندان که درگیر مشکلات اقتصادی و معیشتی هستند- برداشته است؟
‎همان‌طوری که عرض کردم به نظر می‌رسد مجلس از مسیر در راس امور بودنش خارج شده است. بنابراین، باید مجلس را به مسیر ریل سابق (حفظ منافع ملی و پایداری نظام و آرمان‌های انقلاب) بازگرداند. نباید نظام و انقلاب را برای منافع شخصی مصادره کرد و منافع ملی را به مسلخ برد. در این سال‌ها ما شاهد ریزش کارشناسان خبره و
برخوردار از عرق ملی در چارچوب آرمان‌های انقلاب در امور مدیریتی کشور بوده و در مقابل شاهد رشد افراد با رویکرد بخشی‌ نگر و سهم‌خواه هستیم، که ریشه بیشتر این مشکلات در مملکت ما محروم نمودن افراد شاخص ، فهیم و با تجربه از طریق نظارت استصوابی است.

بخوانید:  دادستان تهران: صدور کیفرخواست برای ۹ مرتبط با داعش/ حکم اعدام برای عامل موساد