علیرضا دباغ-پژوهشگرفرهنگی و منتقدرسانه

عکس زیر راببینید: بیست رقصنده به همراه نوازندگان. نقاشی صخره‌ای درون غار در نزدیکی بوهپال، هند، با ۱۲٬۰۰۰ سال قدمت(منبع ویکی پدیا)

 

 

🔵درک ایجاد فضای متفاوتی که اینستا گرام در جوامع سنتی فراهم می سازد، نباید خیلی دشوار باشد.
درک این که عده ای در نیروی انتظامی و قوه قضاییه به دستگیری دختر رقصنده نوجوان -که از فضای مجازی برای خودنمایی انتخاب کرده است- هم خیلی پیچیده نیست؛ اما درک این نکته که رسانه رسمی مملکت تصویر وصدای این دختر نوجوان را پخش می کند،به هیچ وجه برایم قابل درک نیست.حتی به فرض محاکمه و صدور حکم قانونی برای این دختر،چه سودی از پخش‌ این‌مصاحبه عاید رسانه ملی وجامعه ایرانی می شود؟!

نه از رقص نه ازکشف حجاب ونه از هیچ منکر دیگری در فضای مجازی و واقعی دفاع نمی کنم؛ اما مطمئنم رسالت انبیای الهی نه برچیدن رقص از روی زمین، و نه نشاندن حجاب بر سر و روی انسانها بوده است.
آموخته ایم گسترش اخلاق و دادن کرامت انسانی به تک تک افراد بشر، برچیدن ظلم، دفاع از مظلوم وپیام رحمانیت ورحیمیت خدا وظیفه رسولان الهی است.
این همه را با تصویری که رسانه ملی از دختر نوجوان ایرانی نشان داد مقایسه کنیم تا بدانیم چرا اختلاسهای میلیاردی و تجاوزهای به نوامیس روزبه روز بیشتر می شود اما غیرت برخی از صاحبان تریبونهای تبلیغاتی نظام با رقص دختر نوجوان به جوش می آید!

رقصی که تادیروز ۲۰هزارلایک داشت، فردا ۲۰میلیون بار دیده می شود؛ و دختری که می توانست با یک توبه، به رحمانیت وغفران الهی دل ببندد و به زندگی عادی ادامه دهد، با حرکت دوربین و میکروفون تلویزیون؛ به جای دزدان بیت المال وخائنان وطن فروش و تاجران سکس در مظلمه ای به نام تلویزیون ناامید می شود.