پایگاه خبری نمانامه: تنها هفت کشور در سراسر جهان سلاح هسته ای را در دریا، یک باشگاه منحصر به فرد و مرگبار قرار می دهند.

 

 

زیردریایی موشک بالستیک ابزار قابل اطمینان برای بازدارندگی هسته ای است. این کشتی ها می توانند از اعتصاب و اقدامات تلافی جویانه جلوگیری کنند، که هدف از آن جلوگیری از استفاده دشمن از سلاح های آنها است. این غول های ترسناک آب زیرزمینی در اقیانوس ها پنهان می مانند و اجتناب از تشخیص در همه هزینه ها و همیشه برای لحظه ای که ممکن است مورد نیاز باشند آماده می شوند.

USS اوهایو

تا اوائل دهه ۱۹۸۰ تنها چهار کشور در جهان دارای زیردریایی های موشکی بالستیک هسته ای (SSBNs) در فهرست خود بودند: دو ابرقدرت، اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده، و همچنین انگلستان و فرانسه. در سال ۱۹۸۷، چین پس از راه اندازی یک زیردریایی کلاس Xia، اولین SSBN در آسیا طراحی و ساخته شد. فقط چند سال پیش، دو کشور دیگر با زیردریایی اول کلاس Arihant و کره شمالی با کلاس Sinpo (که قبلا شناخته شده به عنوان Gorae) زیردریایی موشکی بالستیک دیزلی الکتریکی بودند، به هندوستان پیوستند.

نیروی دریایی ایالات متحده در حال حاضر بزرگترین ناوگان موشک بالستیک را شامل می شود که شامل ۱۸٫۸۸۰۰ تن زیردریایی های موشکی بالستیک هسته ای کلاس اوهایو (SSBNs) است. فرانسه و انگلیس هر چهار SSBN را با هم ادغام می کنند و متعلق به فرانسه به کلاس ۱۴،۳۰۰ تن Triomphant و Class Vanguard 15،۹۰۰ تن است. تمام قایق های آمریکایی، فرانسوی و بریتانیایی دارای نیروی هسته ای هستند و بزرگترین زیردریایی هایی هستند که تاکنون ساخته شده اند.

HMS Vengeance، زیردریایی موشک بالستیک کلاس پیشاهنگ.

قایقهای کلاس آمریکایی اوهایو و کلاس Vanguard بریتانیا هر دو موشک های Trident II را با ۲۴ SLBM در هر اوهایو و ۱۶ SLBM در هر پیشاهنگ اجرا می کنند. هر Trident II دارای هشت تا ۱۲ وسیله نقلیه مجزا برای تردد مجدد (MIRVs) با محدوده تا ۷٫۵۰۰ مایل است. قایق های فرانسه Triomphant حمل ۱۶ موشک M51؛ هر M51 دارای ۱۰ MIRVs است و دارای دامنه ای تا ۶،۲۰۰ مایل است.

یوری Dolgoruky، یک زیر دریایی موشک بالستیک روسی کلاس Borei.

نیروی دریایی روسیه یک ناوگان زیردریایی موشک بالستیک را متشکل از چهار کلاس SSBN 24000 تن Borei I (چهار کشتی و کشتی سربی کلاس Borei II، Knyaz ولادیمیر قرار است در سال جاری به این سیستم وارد شود)، ۶،۲۰۰ تن Delta IV کلاس SSBNs، یکی از اخیرا Delta III کلاس SSBN (Ryazan) و آخرین بزرگترین کلاس زیردریایی که تا به حال ساخته شده است، کلاس دگرباشهای غول پیکر دیمیتری Donskoy (TK-208) است. Donskoy به عنوان یک پلت فرم موشکی آزمایش برای SLBM جدید Bulava عمل می کند. با جابجایی تخمین زده شده بیش از ۴۸۰۰۰ تن، قایق های کلاس Typhoon دارای بیش از دو برابر جابجایی کل اوهایو آمریکا هستند، اما چهار موشک کمتر را حمل می کنند.

BOI I / II SSBNs حمل ۱۶ SLBM بولاوا، گرانترین پروژه سلاح در روسیه است که هر کدام با حدود ۶،۲۰۰ مایل و با ۶ تا ۱۰ MIRV مسلح است. هفت دلتا III / IV SSBNs دارای ۱۶ SLBM قدیمی Sineva است که هر یک از ۴ تا ۸ MIRV در محدوده تا ۵،۱۰۰ مایل با یک بار کامل حمل می کند. گزارش شده است که موشک های سینوا به استاندارد جدید Layner ارتقاء یافته اند که یک مشتق پیشرفته Sineva است که تا ۱۲ MIRV حمل می کند (کلاهک ها می توانند مجموعه ای با عملکرد متفاوت باشند).

زیردریایی موشکی ۰۹۴ نوع ارتش آزادیبخش مردمی.

ناوگان زیردریایی موشکی بالستیک چینی (SSBN) شامل حداقل چهار (و احتمالا شش) کلاسهای Jin (Type 094 / 094A) SSBNs و همچنین کلاس Xia تنها (نوع ۰۹۲) SSBN است. بعضی از منابع همچنین گزارش یک نوع زیر را دارند، Type 092G، شامل یک جفت قایق می شود.

چین همچنین یک قایق تنها از نوع ۰۳۲ “Qing” کلاس، یک زیر دریایی دیزل الکتریکی در حال حاضر به عنوان یک تیراندازی موشک برای نیروی دریایی ارتش آزاد است. گفته می شود نوع ۰۳۲ بزرگترین زیردریایی متعارف جهان است که جابه جایی آن ۶،۶۲۸ تن و طول ۳۰۵ فوت است. این موشک چشمگیر با تعدادی از لوله های پروانه ای ۵۳۳ تا ۶۵۰ میلیمتری، دو تا سه سیلور موشک در بادبان و چهار لوله VLS عمودی برای موشک های کروز، موشک های ضد کشتی و موشک های ضد زیردریایی در بخش جلو مسلح است. زیردریایی نیز تست های جدیدی را انجام می دهد.