پایگاه خبری نمانامه : انسان موجود نیازمندی است که برای رسیدن به نیازهایش بی پروا  دست به هر عملی           می زند، بنابراین قوانین،عرف،اخلاق و مذهب قوانینی مکتوب یا شفاهی بوده که برای کنترل رفتارهای انسان به وجود آمده اند. از سوی دیگر یکی از نیازهای انسان داشتن آرامش است و یکی از عوامل آرامش داشتن آسایش است مانند داشتن خانه ،تحصیلات،ماشین،زیبایی، پوشاک و …     و راه داشتن این نیازهای مادی که انتهایی ندارد و دائم در حال بروز شدن است، داشتن ثروت     است .

پس داشتن ثروت یعنی داشتن آرامش، اما نکته اینجاست کسب ثروت چه از راه متعارف و چه از راه نامتعارف انرژی زیادی از انسان گرفته و گاهی تا سالها باعث از بین رفتن آرامش انسان می شود و ازآنجایی که ثروت به وجود آورنده اختلاف طبقاتی متناوبی در جامعه می شود، این اختلافات طبقاتی و تلاش برای کسب ثروت بیشتر ،یکی از عوامل بیماری های روحی مانند پرخاشگری، اضطراب، شخصیت ضداجتماعی، افسردگی و  فشارهای جسمی بوده که نیاز به مسکنی برای کم کردن فشار روانی و دردهای روحی روانی و گذر از بحران های درونی دارد؛ این آشفتگی های درونی نیازمند مسکنی است که روان آشفته انسان را آرام کرده و باعث ساکت شدن مشاجرات درونی شود. از جمله این مخدرها می توان به موادمخدر،محرک،مشروبات الکلی،دخانیات،قمار،پرخوری و … و از جمله روابط جنسی اشاره کرد که به دلیل گره خوردنش با غریزه جنسی خدادادی به نظر متعارف وعملی طبیعی   می آید و شباهتی به اعتیاد ندارد و به صورت معمول برای فرد مصرف کننده در ابتدا امری نه تنها عادی است بلکه خود را محق آن می داند.

اما آنچه که درسکس باعث تسکین و نقش تسکین دهندگی است، لذتی می باشد که بر دو نوع است:

الف) لذت از آمیزش خصوصا لحظه ی ارگاسم که اوج لذت جنسی است و کاملا فیزیکی بوده و به دلیل یک سری فعل و انفعالات شیمیایی در بدن و خصوصا لحظه ارگاسم در مغز (مسیرپاداش) اتفاق می افتد.

ب) لذت بعدی در روابط جنسی، در هیجان حاصل از به دست آوردن و رسیدن به این روابط     نهفته است که به طور معمول فرد از نظر روحی به شدت معتاد این لذت و هیجان ها می شود. به دلایلی که گفته خواهد شد از این مسکن (لذت سکس) به طور چشمگیری استفاده می شود. شواهد آن، آمار نسبتا  بالای طلاق به دلیل خیانت، مشاجرات ناموسی، بیماری های جسمی (ایدز، هپاتیت)، داروهای جانبی برای لذت بیشترو به دنبال آن اعتیاد به موادمخدر یا محرک، استفاده برای تبلیغات، روسپی گری،کودک آزاری، فیلم های پورنو، جاذبه توریستی، رسوایی هایی که برای                   افراد سرشناس(افراد سیاسی، افراد مذهبی و… ) رخ داده و نیز استفاده برای جاسوسی و فریب کاری، رفتارهای نامتعارف جنسی و… بوده که در دنیا بسته به شرایط جامعه متناوب است.

در تمام این موارد می توان گفت از لذت و جاذبه جنسی سوء استفاده شده و دلیل آن گیرایی بالای مخدر لذت در انسان است. تمامی افرادی که در بالا گفته شد در واقع دچار بیماری روحی بوده اند که یا به طور مستقیم از آن مسکن استفاده کرده اند و یا به دلیل اعتیادی که به مسکن لذت سکس داشته اند از اعتیاد آنان سو استفاده شده و آنان را درگیر یا تحریک به استفاده بیشتر کرده اند؛ که همه این موارد نشان از فراوانی استفاده از این مسکن و آمار بالای مبتلایان به این اعتیاد دارد.

از دلایلی که افراد راحت تر درگیر و مصرف کننده مخدر لذت جنسی می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • همان طور که در ابتدا گفته شد اولین دلیل آن، همسویی لذت سکس با غریزه خدادادی جنسی و طبیعی بودن استفاده و لذت بردن از آن است.
  • باور بعدی که به آن می توان توجه کرد نگاه کاملا لذت جویانه به موضوع سکس می باشد که یکی از نشانه های آن درصد بالای دلیل ازدواج جهت برقراری رابطه جنسی بوده که البته در افرادی که قبل از ازدواج به اعتیاد جنسی دچارشده اند بسیارمشهودتر است.
  • باور بعدی نگاه تفریحانه و سرگرم کننده به سکس است. باور این که این یک نیاز است و باید برآورده شود طوری که مانند غذا خوردن واجب و نیازی است که اگر برآورده نشود باعث مرگ می شود.
  • باور اینکه برای به دست آوردن و حفظ یک مرد باید از رابطه جنسی استفاده کرد.
  • برداشت های غلط از مقوله هایی مانند صیغه موقت،چندهمسری و قانون تمکین خاص که به نظر ازدواج را وسیله ای برای ارضاء غریزه جنسی معرفی می کند.
  • باور اینکه چون مردها با دیدن تحریک می شوند پس نیازشان به سکس بیشتراست.
  • باور این که مردها تنوع طلب هستند و ذاتشان این گونه است پس میلشان طبیعی بوده و باید برآورده شود.
  • باور داشتن زن زیبا و به دنبال آن لذت بردن بیشتر که نمود آن در جراحی های زیبایی و میل به تغییر قیافه و اندام بسیار مشهود است، ویا در موضوع انتخاب همسرو یا انتخاب شدن ،زیبایی نقش بسزایی در انتخاب اولیه دارد؛ و باورها و اعتقاداتی از این نوع که بسته به فرهنگ،مذهب و شرایط اجتماعی متفاوت است.
مطالب پیشنهادی:  جلوگیری از ایجاد چروک در پوست

در جوامع مختلف آن قدر به موضوع لذت سکس در رابطه جنسی بها داده و به آن پرداخته و توجه شده که هرگاه سخن از رابطه جنسی به میان می آید تنها چیزی که به ذهن انسان می رسد کاربرد لذت از آن است و به نظر بنده کارکرد اصلی آن یعنی تولید مثل و انتقال ژن از یک نسل به نسل دیگر، انکار شده، پیش پا افتاده و معمولا دیده نشده وکمتر به آن پرداخته می شود.

البته بنده منکر لذت سکس نیستم اما با این توضیح که اگر صرفا کارکرد و هدف از سکس لذت است ما نمی توانیم تعریف دقیقی از رابطه جنسی بدهیم چون در خودارضایی، هم جنس خواهی، سکس گروهی ، سکس با حیوانات و تمایلات جنسی دیگر، لذت وجه مشترک همه آنها است.

این موضوع را می توان این گونه توضیح داد که در روابطی که از هر نوعی خارج از رابطه زناشویی اتفاق می افتد، هریک از طرفین سعی در لذت بردن ازهم  یا لذت دادن به هم و یا رساندن طرف مقابل به لذت  در برابر به دست آوردن چیزی دارند و در واقع  در این نوع روابط جنسی یک نوع معامله اتفاق می افتد و معمولا در طرفین تمایل دوطرفه کمتر و یا کم رنگتر است و اگرپررنگ باشد در  قبال به دست آوردن چیزی بوده و در اکثر مواقع همراه با احساس گناه وشرم بعداز سکس است.

اما رابطه ای که بین زن وشوهر در یک ازدواج موفق (به معنای متعهدانه ،پایدار وصمیمی) رخ می دهد، دو طرف از رابطه به نوعی لذت می برند که در یک لحظه به اوج لذت جنسی وخصوصا روحی و روانی می رسند و هرگز بعد از رابطه احساس گناه وشرمی ندارند،کسی به خاطر دیگری تن به رابطه نمی دهد و در آن معامله ای اتفاق نمی افتد و امری کاملا با تمایل دو  طرف و     انگیزه های عاشقانه است  که تجربه این لذت در روابط غیر عاشقانه یا غیر ازدواجی و تمایلات جنسی دیگر امکان پذیر نیست.

 

مشاور و مددیار اعتیاد علی رضا ملکوتی، تلگرام۰۹۱۰۹۲۷۱۰۸۶