پایگاه خبری نمانامه: آیا اعتیاد جنسی یک انحراف جنسی است یا این اعتیاد سبب ساز انحرافات و یا متمایل کننده به سمت این انحراف هاست؟ برای تحلیل این موضوع ابتدا باید دو مقوله «پدیده تحمل دراعتیاد به  مواد» و «ناگیرایی در اعتیاد به روابط جنسی» را توضیح دهیم.

پدیده تحمل در اعتیاد به مواد به معنای بالا رفتن میزان مقدار مصرفی وبه دنبال آن دفعات مصرف به دلیل عدم تاثیر گذاری قبلی(نئشگی) ویا مصرف همان مقدار قبلی بدون تاثیری (نئشگی) را که در گذشته داشته بوده و به دلیل بالا رفتن تحمل بدن اتفاق می افتد که به آن «پدیده تحمل» گویند و موجب بالا رفتن مصرف و یا تغییر مصرف می شود. (فردی که با مصرف چند دود تریاک در هفته شروع کرده و به مصرف چند گرم و استفاده هم زمان هرویین وقرص به دلیل پدیده تحمل رسیده است).

 

پدیده ناگیرایی در روابط جنسی:

کلمه گیرایی در خرده فرهنگ معتادین بیشتر در مصرف مشروبات الکلی به معنای داغ شدن، سرخوش یا مست شدن (منو حسابی گرفته گیرایی مشروبش بالا بود) مورد استفاده قرار می گیرد وبه طور معمول میزان الکل موجود در مشروبات توسط این اصطلاح توسط مصرف کنندگان    درجه بندی می شود.

 

کار برد این کلمه در روابط جنسی:

فردی که معتاد جنسی است به مرور زمان به دلیل تکرار شدن رابطه جنسی که مصرف می کرده و به دنبال آن کم شدن میزان هیجان آن رابطه و از طرفی فشار احساس گناه به خصوص احساس شرم (من که به دلیل عمل  هم جنس بازی آدم کثیف و منفوری هستم و جایگاهی ندارم پس روابط با حیوانات ،محارم  یا غیره را هم امتحان می کنم) و برای ایجاد هیجان جدید و لذت بردن بیشترکه از ماهیت اعتیاد جنسی است از یک نوع سکس به نوع دیگری تغییر رفتار می دهدکه این روند را نا گیرایی می گویند.

جهت واضح شدن مثالی می آوریم، فردی را در نظر بگیرید که عادت داشته برای خودارضایی از فیلم های پورنو استفاده کند؛ پس از مدتی از یک سو با بالا رفتن تعداد خودارضایی ها و و از سوی دیگر تکراری شدن فیلم هایی که دیده وکم شدن ایجاد هیجان در فرد که نیاز مبرم به مصرف خودارضایی (کاربرد مسکن گونه لذت جنسی) دارد، این عمل دیگر ایجاد انگیزه و نئشگی لازم را نمی کند. بنابراین فرد نحوه خودارضایی را تغییر داده، مثلا از اشیا یا چشم چرانی برای خودارضایی استفاده می کند ودر ادامه وقتی خودارضایی دیگر جوابگوی فرد نیست به سمت رفتارهای دیگر یا همان انحرافات مانند همجنس خواهی ،دوجنس خواهی ،سکس با کودکان و غیره  می رود.

در مصاحبه با این افراد مشخص شده که تقریبا بیشتر این بیماران یا مجموعه ای از این انحرافات را تجربه کرده اند  و یا تمایل به تجربه کردن را دارند. این رفتار و تغییر مصرف همان طور که توضیح داده شد در مصرف مواد (پدیده تحمل) نیز دیده  می شود که بیان گر مشترکات اعتیادها است، نتیجه این که تمایل به انحراف هایی مانند همجنس خواهی ،دوجنس خواهی،                               کودک خواهی،سادیسم و مازاخیسم،ادرارخواهی یا دوش طلایی، مالشی، سکس با محارم یا  سکس گروهی وغیره  در بیماران معتاد جنسی وجود دارد و یا انجام شده است؛ اما نکته این جاست  فردی مانند یک همجنس گرا که دچار انحراف جنسی است و نه معتاد جنسی، از نظر زیستی با افراد سالم متفاوت است به طور مثال عکسی که از مغز این افراد گرفته شده بیان گر تفاوت آنان با افراد                  دگر جنس خواه است که از نظر هورمونی متفاوت هستند و به طور معمول تمایلی به رفتار جنسی دیگری ندارند، در صورتی که این موارد در یک معتاد جنسی مخصوصا تک تمایلی وجود ندارد.

با توجه به آنچه که گفته شد اعتیادجنسی یک بیماری است که به انحراف ایجاد تمایل می کند و البته گاهی   سبب ساز بعضی رفتارهای کمتر دیده شده مانند ادرارخواهی یا سکس مالشی می باشد (که به بنظر بنده انحراف نیست بلکه ابزاری برای ایجاد هیجان و لذت است که برخاسته از ماهیت این بیماری وپدیده ناگیرایی است).

از آنجاکه این بیماری بسیار پیچیده است درصورت داشتن این تمایلات ومعتاد بودن به آن ها فرض را به طبیعی بودن واین گونه به دنیا آمدن مخصوصا در انحراف همجنس گرایی قرار ندهید و بدون ترس از قضاوت اقدام به درمان نموده واسیر افکاری مانند ازدواج با همجنس نشوید چرا که ازدواج همجنس گرایان  مقوله ای جداست و ارتباطی به اعتیاد جنسی ندارد که در جای خود به آن خواهیم پرداخت.

اعتیادجنسی به معنای عدم توانایی به تعویق انداختن  میل جنسی و به کنترل در آوردن آن است که این میل معمولا به صورت یک حمله شدید (تکانه مغزی) چنان وسوسه ای ایجاد می کندکه فرد مبتلا، قادر به تعویق انداختن آن نیست.

معتادجنسی کیست؟

معتادجنسی فردی است که افکار و رفتارهایش مدام درگیر روابط جنسی بوده و معمولا ساعت ها در ذهن خود زندگی می کند و فقط به روابط جنسی فکر و یا ساعت ها وقت صرف کرده تا بتواند برای خوراک دادن به بیماری اش ،رابطه جدید و خاصی را تجربه کند. او تسلیم رفتار و افکار جنسی خود می باشد. این شرایط چنان پیش رونده است که مدیریت زندگی فرد را به دست گرفته و در تمامی مراحل زندگی فرد اثر گذار شده است. انتخاب شغل، تحصیل، محل زندگی، دوستان و مخصوصا همسر به طور نسبی تحت تاثیرروابط جنسی اش می باشد. از سوی دیگر از اشتباه بودن افکار و رفتارهایش آگاه است و یکی از دلایل احساس شدید گناه و شرمی که بعد رابطه جنسی به او می دهد همین امر است. این احساس گاهی آن قدر شدید است که فرد به فکر خودکشی              می افتد؛ بارها دست به ترک رفتار زده و از روش های متعدد خود درمانی برای ترک استفاده کرده است؛ و یا فکر میکنند اگر یک شریک جنسی مناسب یا همسر داشته باشد قادر به ترک     رفتارجنسی اش خواهد شد. او رفتارهای دیگران را جنسی تلقی میکند و روابط سالم و پایداری با دیگران نداشته و بسیاری از روابط را از دست می دهد، چرا که مبنای هر رابطه ای برای یک معتاد جنسی رسیدن به سکس است و به طور نسبی موقعیت و جایگاه فرد مقابل، تاثیری در تغییر نگاه او (سکسی ندیدن) رابطه ندارد و گاهی یا سکس با محارم را تجربه کرده و یا تمایل به این رفتار دارد. با دیدن یک تصویر جنسی یا رفتار جنسی بلافاصله تحریک شده و اگر کسی پیشنهاد رابطه جنسی بدهد وسوسه شده و قادر به رد کردن آن رابطه نیست. او در مکان های نامتعارف مانند اماکن عمومی،داخل ماشین یا مکان های پست رابطه جنسی برقرار می کند. شرکای جنسی زیادی           دارد ،معمولا دچار ویا متمایل به انواع انحرافات جنسی است. بلافاصله بعد از رابطه جنسی شریک خود و یا مکان را ترک می کند. رفتارهای او خلاف قانون، عرف ،شرع و اخلاق است بنابراین یا احتمال گرفتارشدن توسط قانون را داشته و یا دستگیر شده، بیماری های مقاربتی گرفته و یا           خطر گرفتن این بیماری ها را داشته است . در آخر سعادت زندگی خود و دیگران را در نظر ندارد و بهتر بگویم این سعادت را به خطر می اندازد ولی همچنان به رفتارهای خود ادامه می دهد. لازم به ذکر است با تمام این تفاصیل او فردی خودخواه،منحرف ،ضداخلاق، لاابالی ،زیاده خواه یا     تنوع طلب نیست بلکه فقط بیمار بوده و بیماری اش اعتیادجنسی است که این بیماری همان طور که پیچیده، مرموز  و پیش رونده است، دربیشتر مواقع قابل درمان و کنترل می باشد.

ماهیت و روند اعتیاد جنسی

هر بیماری شامل بیماری های جسمی و روحی، ماهیت و روند مخصوص خود را دارد که شامل نقطه شروع تا پایان آن است، برای مثال روند اعتیاد به مواد مخدر شامل مصرف                          بار اول،مصرف تفریحی،مصرف تفریحی با زمان مشخص،سوء مصرف، اعتیاد، رفتارهای پرخطر،کارتن خوابی و در آخر مرگ است. درخصوص بیماری اعتیاد جنسی شرایط متفاوت تر وپیچیده تراست که شامل دوران کودکی،بلوغ و دوره پس از بلوغ بوده که  شامل بحران هایی مانند ازدواج نامعقول،طلاق،مشکلات قانونی ،از دست دادن شغل یا سرمایه و مبتلا شدن به  بیماری های کشنده ودر پایان مرگ است که البته این روند بسته به میزان پیشرفت بیماری و شرایط فرد متفاوت بوده که به طور خلاصه به شرح آن می پردازیم.

 

دوران کودکی

اولین بار درک رابطه جنسی معمولا در معتادین جنسی از ۴سالگی تا قبل از بلوغ بسته به شرایط فردی و محیطی زمان آن متفاوت است اما معمولا به روش های زیر اتفاق می افتد:

۱- کنجکاوی و جستجو در بدن و آشنا شدن به نقاط حساس که درموقع لمس اگر لذت احساس شود ،این روند در پاره ای از مواقع ادامه دار شده و معمولا در حضور دیگران و پس از تنبیه و       نهی شدن به صورت پنهانی ادامه پیدا می کند.

۲- کنجکاوی و جستجو برای درک تفاوت خود باجنس مخالف که تبدیل به بازی شده در اوایل بدون پنهان کاری و معمولا پس از تنبیه شدن در نهان اتفاق می افتد که در صورت لذت بردن        چه جسمی و چه هیجانی این رفتار ادامه پیدا می کند.

۳- مشاهده رابطه جنسی بزرگسالان که موجب ایجاد انگیزه و کنجکاوی در کودک برای کسب تجربه می شود و  معمولا با هم جنس یا جنس مخالف به روال بند ۲ ادامه پیدا می کند.

۴- ارتباط جنسی کودکان برزگ تر از او که به تازگی بالغ شده اند؛ این رفتار اگر از نظر کودک به صورت تجاوز محسوب و باعث سرخوردگی او شود در بزرگسالی برای گرفتن انتقام همان رفتار را با کودکان ادامه می دهد و اگر در او حس لذت ایجاد کند هم رابطه جنسی ادامه پیدا خواهد کرد.

۵- رابطه جنسی با افراد بزرگسال چه جنس موافق و چه جنس مخالف که شامل دو دسته می شود:

الف) بستگان درجه یک (محارم) وبستگان درجه دو (دخترعمه،پسر خاله و …)

ب) اطرافیان (دوستان خانوادگی،همسایگان و …)

دراینجا باید به دو نکته اشاره شود؛ اول این که در سکس کودک با بزرگسالان علاوه بر لذت که عامل ماندگاری کودک در رابطه می شود عامل ترس از دست دادن فرد بزرگسال در صورت آشکار شدن، عامل ماندگاری است چرا که کودک دوست ندارد فردی که الگوی او و در واقع حامی او در خانوده است را به واسطه افشای این رابطه از دست بدهد و دلیل دیگر این است که در بیشتر مواقع کودک ترس از تنبیه دارد بنابراین از افشای موضوع خودداری می کند.

۶- تعریف وتمجید از بدن کودک و گاهی توصیف سکسی از اندام او که در کودک احساس تایید شدن و پسندیده شدن ایجاد کرده که منجر به رفتار جنسی می شود.

۷- پوشاندن لباس دخترانه به کودک پسر (این اتفاق فقط در پسرها دیده شده ) به دلیل زیبایی و تعریف و تمجید از او هنگام پوشیدن این لباس ها که معمولا بزرگترها برای تفریح و سرگرمی با کودک این کار را می کنند اما باعث می شود کودک تایید شده و در ادامه برای گرفتن تایید، این رفتار ادامه پیدا می کند و در نوع رفتار جنسی او تاثیر گذار است (پوشاند لباس پسرانه به دخترها فقط بیشتر حس پسر بودن و رفتار پسران ایجاد می کند و به سکس ارتباطی ندارد).

دوران بلوغ تا مرگ

دراین زمان فرد با لذت واقعی سکس آشنا شده و لذت موجود در آن به نظر مسکنی قوی برای حل مشکلات روحی او است، بنابراین رفتارها برای لذت بردن بیشتر ادامه پیدا کرده و تنوع جنسی زیاد دیده می شود و رفتارهایی مانند خودارضایی مفرد،هم جنس خواهی،سکس با کودکان و … مشهود بوده و ادامه پیدا می کند.

 

ازدواج،شغل،مشکلات قانونی ،بیماری و مرگ

معمولا این افراد در صورت امکان در اولین فرصت وسن کم ازدواج می کنند چراکه به طور  طبیعی غریزه جنسی در ازدواج برآورده می شود و بهترین راه برای کنترل و خلاصی از رفتارهای پرخطر همراه با احساس گناه وشرم به نظر می آید. اما باتوجه به این که فرد معتاد به دلیل ناگیرایی دچار تنوع طلبی است، پس از مدتی رفتار گذشته آغاز می شود و تبعات آن طلاق های عاطفی،مشکلات خانوادگی و در آخر جدایی آن هم معمولا با خسارت های زیاد روحی است. این افراد باتوجه به این که ساعت های زیادی را صرف روابط جنسی می کنند معمولا شغل خود را به خطر انداخته یا از دست داده و یا سرمایه خود را از دست می دهند. همچنین روابط بین فردی معمولا متزلزلی دارند چون هدف از این روابط بیشتر جنسی است.

از آنجایی که رفتارهای فرد خلاف شرع،اخلاق،عرف و قانون است خطر مشاجرات ناموسی و خطر دستگیری بسیار زیاد است،به همین دلیل این افراد یا دستگیر شده و یا احتمال دستگیری شان وجود داشته و معمولا احکام سنگینی تا حد حکم اعدام برای جرایمشان صادر می شود.

باتوجه به اینکه اکثرا دچار وسوسه های شدید هستند و فرد تابع مکان ،زمان و موقعیت نیست احتمال بروز بیماری های کشنده در آنان زیاد است که در نهایت به مرگ ختم می شود. در اینجا باید یادآور شوم تمام افرادی که اعتیاد به روابط جنسی دارند لزوما شروع بیماری شان از کودکی نبوده و گاهی در سن بالاتر شکل می گیرد. عواملی مانند باورهای غلط در خصوص روابط جنسی که شایع ترین آنها نگاه کاملا لذت جویانه به سکس، بهای بیش از اندازه دادن به آن و یا ترویج به ازدواج برای دست یابی به سکس و برداشت های ناصحیح از کارهایی مانند صیغه موقت، چندهمسری و تمکین خاص، در ماندگاری و یا بروز اعتیاد جنسی تاثیر فراوانی دارد.

در پایان لازم به ذکر است گفته شود از آن جایی که این بیماری بسیار پیچیده و مرموز و مانند آتش زیر خاکستر است، به دلیل همسویی با غریزه جنسی تشخیص ابتلا و درمان سخت بوده، بنابراین بهترین درمان پیشگیری  و راه آن آموزش از سنین پایین البته توسط متخصصین است.

مشاور و مددیار اعتیاد علی رضا ملکوتی خواه، تلگرام۰۹۱۰۹۲۷۱۰۸۶