پایگاه خبری نمانامه: بیمه بیکاری یک حق برای کارگران در قالب قانون کار است و مجردان به مدت ۳۶ ماه و متاهلان به مدت ۵۰ ماه می توانند بیمه بیکاری دریافت کنند. هر میزان سابقه پرداخت حق بیمه شما به تامین اجتماعی بیشتر باشد، مبلغ دریافتی بیمه بیکاری و دریافت سقف ماهانه، افزایش خواهد یافت. مثلا کارگر مجردی که بیش از ۱۲۰ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، ۱۲ ماه بیمه بیکاری بر اساس حداقل حقوق همان سالی که بیکار شده است دریافت می کند. این میزان برای متاهلان، ۲۶ ماه است.

سال ۹۶ بیش از ۲۲۰ هزار نفر در سراسر کشور بیمه بیکاری دریافت کردند و این راهی برای پوشش برخی از هزینه های زندگی کارگرانی است که به صورت ناخواسته از کار بیکار می شوند. حداقل مبلغ بیمه بیکاری در سال ۹۷ نیز حدود ۹۵۰ هزار تومان در ماه است که برای مشمولان، هر دو ماه یکبار به حساب آنها نزد بانک رفاه واریز می شود. خبر خوشی که برای مقرری بگیران بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۷ اعلام شد، مربوط به رای دیوان عدالت اداری است. از این پس، اگر شما به منظور ثبت حضور و غیاب کامپیوتری در ادارات کار مراکز استان ها ‌(که باید هر ماه انجام دهید تا بیمه بیکاری شما از سوی سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود)، تاخیر ۴۵ دقیقه ای داشته باشید، این تاخیر منجر به قطع مقرری بیمه بیکاری شما نخواهد شد.

هر کارگری که سابقه پرداخت بیمه تامین اجتماعی ماهانه را بر اساس لیست کارفرما (بیمه اجباری) داشته باشد، میتواند براساس میزان سابقه و مبلغ پرداختی، از مزایای بیمه بیکاری استفاده کند. بیمه بیکاری به افرادی تعلق می گیرد که بدون میل و اراده خود و به دلیل تغییر در ساختار کارگاه اقتصادی مربوط، بیکار شده باشند. بنابراین کارگری که به میل خود کار را ترک کند، از این مزایا بهره مند نمی شود.

ترک غیر ارادی کارگر یعنی چی؟

در اصل، غیر ارادی بودن بیکاری ملاک اصلی برخورداری از حمایت های بیمه بیکاری است و کسی خودش کارش را ترک کند، شرایط دریافت بیمه بیکاری را نخواهد داشت. تشخیص ارادی و غیر ارادی بودی بیکاری بیمه شدگان بر عهده کمیته ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی است و شعب تامین اجتماعی بر اساس معرفی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در خصوص برقراری مقرری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان اقدام می کنند.

چقدر کارگر از زمان بیکار شدن فرصت دارد تا خود را معرفی کند؟

زمان گزارش بیکاری برای دریافت مقرری بیمه بیکاری بیمه شده ای که کار خود را بصورت غیر ارادی از دست می دهد، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری، موضوع را به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود و یا کار مشابه آن اعلام کند.

آیا کارفرما باید معرفی نامه صادر کند؟

بله. کارفرما شما باید در نامه ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته شما را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام کند.

آیا به بیمه شدگان اختیاری هم بیمه بیکاری تعلق می گیرد؟

خیر.

فرق بیمه بیکاری با بیمه تکمیلی چیست؟

ارتباطی ندارد.

من ۱۵ سابقه بیمه تامین اجتماعی دارم و اخیرا بیکار شدم. چه مدت مقرری بیمه بیکاری به بنده پرداخت می شود؟

مبلغ و ماه های پرداختی را تامین اجتماعی محاسبه می کند و بین متاهلان و مجردان، متفاوت است.

فرق بیمه بیکاری با بیمه اختیاری چیست؟

ارتباطی ندارد. بیمه اختیاری برای افراد خود اشتغال (خویش فرما) است که در صورت بیکار شدن به ان ها مقرری بیکاری پرداخت نمی شود.

اگر بیش از ۱ ماه از زمان بیکار شدن گذشته باشد چه باید کرد؟

باید با شرح دلایل متقن و نامه کارفرما به شعبه تامین اجتماعی که کد کارگاه کارفرما در انجا قرار داد مراجعه کنید.

آیا قرارداد کارگر با کارفرما برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری ضروری است؟

بله.

آیا فیش حقوق کارگر برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری ضروری است؟

معمولا خیر. نامه کارفرما کفایت میکند.

شرایط دریافت بیمه بیکاری

با توجه به آنچه گفته شد بیمه شدگان بیکار، در صورت احراز شرایط زیر استحقاق دریافت مقرری بیمه بیکاری را دارند.

مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی باشند.
به صورت غیر ارادی از کار اخراج شده باشند
تبعه کشورهای خارجی نباشند.
مستمری بگیر، بازنشسته و یا از کار افتاده کلی نباشند.
بیمه شده قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.
در صورت اتمام قرارداد بیکار شدن حداقل یکسال سابقه نیاز است.
بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیکاری، نیاز به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.
بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تامین اجتماعی ارائه کنند. (این قضیه در سال های اخیر برگزار نمی شود)
مقرری بیمه بیکاری روزانه چند تومان است ؟

میزان مقرری روزانه بیمه بیکاری، ۵۵ درصد متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده است. به مقرری افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا ۴ نفر) ۱۰ درصد حداقل دستمزد زمان بیکاری (شروع بیکاری) افزوده می شود، اما در هر حال میزان مقرری بیکاری نباید از حداقل دستمزد تعیین شده برای هر سال کمتر و از ۸۰ درصد متوسط مزد یا حقوق بیمه شده بیشتر باشد. متوسط مزد یا حقوق روزانه بیمه شده که مبنای تعیین مقرری بیکاری است از طریق تقسیم جمع کل دریافتی مبنای کسر حق بیمه ظرف ۹۰ روز قبل از شروع بیکاری بر روزهای کار بیمه شده در این مدت محاسبه می شود.

در چه صورت بیمه بیکاری قطع می شود ؟

بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد
بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند.
بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا از کارافتادگی کلی شود و یا فوت نماید.
بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری خاتمه یابد.
مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری

اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
اصل و کپی کارت ملی
اصل و کپی گواهی کار از شرکت
اصل و کپی کارت پایان خدمت (برای آقایان)
پوشه روغنی (یک جلد)
کپی صفحه اول دفترچه بیمه
برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره شرایط جدید و پاسخ به پرسش های متداول، به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید. اگر با سوالی روبرو شدید، درخواست های خود را با شرح وضعیت کاری خود کامنت کرده تا بررسی شود.

 

حذف دفترچه‌های کاغذی تأمین اجتماعی در مراکز ملکی / آمار پیرترین مستمری‌بگیران و بازنشستگان