ماهیت و روند اعتیاد جنسی / علی رضا ملکوتی خواه

هر بیماری شامل بیماری های جسمی و روحی، ماهیت و روند مخصوص خود را دارد که شامل نقطه شروع تا پایان آن است، برای مثال روند اعتیاد به مواد مخدر شامل مصرف بار اول،مصرف تفریحی،مصرف تفریحی با زمان مشخص،سوء مصرف، اعتیاد، رفتارهای پرخطر،کارتن خوابی و در آخر مرگ است. درخصوص بیماری اعتیاد جنسی شرایط متفاوت تر وپیچیده تراست که شامل دوران کودکی،بلوغ و دوره پس از بلوغ بوده که  شامل بحران هایی مانند ازدواج نامعقول،طلاق،مشکلات قانونی ،از دست دادن شغل یا سرمایه و مبتلا شدن به  بیماری های کشنده ودر پایان مرگ است که البته این روند بسته به میزان پیشرفت بیماری و شرایط فرد متفاوت بوده که به طور خلاصه به شرح آن می پردازیم.

 

دوران کودکی

اولین بار درک رابطه جنسی معمولا در معتادین جنسی از ۴سالگی تا قبل از بلوغ بسته به شرایط فردی و محیطی زمان آن متفاوت است اما معمولا به روش های زیر اتفاق می افتد:

۱- کنجکاوی و جستجو در بدن و آشنا شدن به نقاط حساس که درموقع لمس اگر لذت احساس شود ،این روند در پاره ای از مواقع ادامه دار شده و معمولا در حضور دیگران و پس از تنبیه و  نهی شدن به صورت پنهانی ادامه پیدا می کند.

۲- کنجکاوی و جستجو برای درک تفاوت خود باجنس مخالف که تبدیل به بازی شده در اوایل بدون پنهان کاری و معمولا پس از تنبیه شدن در نهان اتفاق می افتد که در صورت لذت بردن چه جسمی و چه هیجانی این رفتار ادامه پیدا می کند.

۳- مشاهده رابطه جنسی بزرگسالان که موجب ایجاد انگیزه و کنجکاوی در کودک برای کسب تجربه می شود و  معمولا با هم جنس یا جنس مخالف به روال بند ۲ ادامه پیدا می کند.

۴- ارتباط جنسی کودکان برزگ تر از او که به تازگی بالغ شده اند؛ این رفتار اگر از نظر کودک به صورت تجاوز محسوب و باعث سرخوردگی او شود در بزرگسالی برای گرفتن انتقام همان رفتار را با کودکان ادامه می دهد و اگر در او حس لذت ایجاد کند هم رابطه جنسی ادامه پیدا خواهد کرد.

۵- رابطه جنسی با افراد بزرگسال چه جنس موافق و چه جنس مخالف که شامل دو دسته می شود:

الف) بستگان درجه یک (محارم) وبستگان درجه دو (دخترعمه،پسر خاله و …)

ب) اطرافیان (دوستان خانوادگی،همسایگان و …)

دراینجا باید به دو نکته اشاره شود؛ اول این که در سکس کودک با بزرگسالان علاوه بر لذت که عامل ماندگاری کودک در رابطه می شود عامل ترس از دست دادن فرد بزرگسال در صورت آشکار شدن، عامل ماندگاری است چرا که کودک دوست ندارد فردی که الگوی او و در واقع حامی او در خانوده است را به واسطه افشای این رابطه از دست بدهد و دلیل دیگر این است که در بیشتر مواقع کودک ترس از تنبیه دارد بنابراین از افشای موضوع خودداری می کند.

۶- تعریف وتمجید از بدن کودک و گاهی توصیف سکسی از اندام او که در کودک احساس تایید شدن و پسندیده شدن ایجاد کرده که منجر به رفتار جنسی می شود.

۷- پوشاندن لباس دخترانه به کودک پسر (این اتفاق فقط در پسرها دیده شده ) به دلیل زیبایی و تعریف و تمجید از او هنگام پوشیدن این لباس ها که معمولا بزرگترها برای تفریح و سرگرمی با کودک این کار را می کنند اما باعث می شود کودک تایید شده و در ادامه برای گرفتن تایید، این رفتار ادامه پیدا می کند و در نوع رفتار جنسی او تاثیر گذار است (پوشاند لباس پسرانه به دخترها فقط بیشتر حس پسر بودن و رفتار پسران ایجاد می کند و به سکس ارتباطی ندارد).

دوران بلوغ تا مرگ

دراین زمان فرد با لذت واقعی سکس آشنا شده و لذت موجود در آن به نظر مسکنی قوی برای حل مشکلات روحی او است، بنابراین رفتارها برای لذت بردن بیشتر ادامه پیدا کرده و تنوع جنسی زیاد دیده می شود و رفتارهایی مانند خودارضایی مفرد،هم جنس خواهی،سکس با کودکان و … مشهود بوده و ادامه پیدا می کند.

 

ازدواج،شغل،مشکلات قانونی ،بیماری و مرگ

معمولا این افراد در صورت امکان در اولین فرصت وسن کم ازدواج می کنند چراکه به طور  طبیعی غریزه جنسی در ازدواج برآورده می شود و بهترین راه برای کنترل و خلاصی از رفتارهای پرخطر همراه با احساس گناه وشرم به نظر می آید. اما باتوجه به این که فرد معتاد به دلیل ناگیرایی دچار تنوع طلبی است، پس از مدتی رفتار گذشته آغاز می شود و تبعات آن طلاق های عاطفی،مشکلات خانوادگی و در آخر جدایی آن هم معمولا با خسارت های زیاد روحی است. این افراد باتوجه به این که ساعت های زیادی را صرف روابط جنسی می کنند معمولا شغل خود را به خطر انداخته یا از دست داده و یا سرمایه خود را از دست می دهند. همچنین روابط بین فردی معمولا متزلزلی دارند چون هدف از این روابط بیشتر جنسی است.

از آنجایی که رفتارهای فرد خلاف شرع،اخلاق،عرف و قانون است خطر مشاجرات ناموسی و خطر دستگیری بسیار زیاد است،به همین دلیل این افراد یا دستگیر شده و یا احتمال دستگیری شان وجود داشته و معمولا احکام سنگینی تا حد حکم اعدام برای جرایمشان صادر می شود.

باتوجه به اینکه اکثرا دچار وسوسه های شدید هستند و فرد تابع مکان ،زمان و موقعیت نیست احتمال بروز بیماری های کشنده در آنان زیاد است که در نهایت به مرگ ختم می شود. در اینجا باید یادآور شوم تمام افرادی که اعتیاد به روابط جنسی دارند لزوما شروع بیماری شان از کودکی نبوده و گاهی در سن بالاتر شکل می گیرد. عواملی مانند باورهای غلط در خصوص روابط جنسی که شایع ترین آنها نگاه کاملا لذت جویانه به سکس، بهای بیش از اندازه دادن به آن و یا ترویج به ازدواج برای دست یابی به سکس و برداشت های ناصحیح از کارهایی مانند صیغه موقت، چندهمسری و تمکین خاص، در ماندگاری و یا بروز اعتیاد جنسی تاثیر فراوانی دارد.

در پایان لازم به ذکر است گفته شود از آن جایی که این بیماری بسیار پیچیده و مرموز و مانند آتش زیر خاکستر است، به دلیل همسویی با غریزه جنسی تشخیص ابتلا و درمان سخت بوده، بنابراین بهترین درمان پیشگیری  و راه آن آموزش از سنین پایین البته توسط متخصصین است.

مشاور و مددیار اعتیاد علی رضا ملکوتی خواه، تلگرام۰۹۱۰۹۲۷۱۰۸۶

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 11 =