خبرهای ویژه

» مصاحبه » گفت و گوی گلپر فصاحت کارشناس حوزه کتاب با حمید جاوید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ - ۴:۰۴

 کد خبر: 105500

گفت و گوی گلپر فصاحت کارشناس حوزه کتاب با حمید جاوید

گفت و گوی گلپر فصاحت کارشناس حوزه کتاب با حمید جاوید

پایگاه خبری نمانامه: عبدالحمید مجیدی جاوید ، متخلص به حمید جاوید ، متولد سال ۱۳۴۶ در تهران و فارغ التحصیل رشته ی هنر از کشور ترکیه می باشد. حمید جاوید همچنین نقاش ، خطاط، و مدرس آزاد هنرهای تجسمی است. وی از سال ۱۳۶۶ در جبهه های جنگ نیز حضور داشته است . اولین کتاب شعر وی به نام “آرام و نهان” در سال ۱۳۸۶ و دومین کتاب او با نام “آرام جان” در سال ۱۳۸۷ به چاپ رسید. دو مجموعه شعر در دست ویرایش برای چاپ نیز دارند. وی بجز نوشتن شعر ، خود نیز تا کنون ۲۲ تراک منتشر شده صوتی هم دارند . در این قسمت با حمید جاوید در مورد اشعار و ترانه های وی گفتگو می کنیم.

آقای جاوید لطفا در مورد سبک شعرهایی که می نویسد برای مخاطبین ما توضیح دهید؟

با سلام و درود به محضر شما و دوستان فرهیخته و علاقمندان به هنر و شعر . بطور کل بنده تابع و پیرو سبک خاصی در شعر نیستم. در اکثر سبکهای شعری دستی بر آتش داشته ام. در کتاب اولم به نام آرام و نهان و کتاب دوم یعنی آرام جان، اشعار در ۳ فصل ۱-سپید موزون ، ۲-ترنم ها و ۳-غزل و قصیده و مثنوی گنجانیده شده.
واقعیت این است که من دنبال شعر نمیروم تا حق انتخاب سبک و سیاق داشته باشم. شعر خودش سراغ من می آید و خودش و سبکش را تعریف میکند. البته طبیعیست وقتی مولانا می خوانم تحت تاثیر حضرتش هستم و یا از اساتید دیگر منتهی با زبانی ساده و امروزی تر.
مثلا در دو کتاب مذکور در بخش مثنوی ها، بنده تحت تاثیر فردوسی و مولانا اشعاری حماسی عرفانی سرودم که به اعتقاد اساتید به نوعی نوین محسوب شده که حقیر هنگام نوشتن توجه و نیت چنینی نداشتم و این رو صرفا الهام میدونم.

از چه زمان نوشتن شعر را به طور جدی شروع کردید؟

در سال ۱۳۶۵ که مشغول خدمت در منطقه عملیاتی و جبهه های جنگ بودم، در نیمه شبی تاریک و خوفناک در سنگر با یاد شعر حضرت حافظ، (الا یا ایها الساق) شعری را سرودم و یادداشت کردم:

شبی تاریک و بیم موج هم در منظر روحم نمایان شد

و گردابی چونان حائل میان بطن جان من هویدا شد. …. الی آخر
یکی از همزمان که نسبت خویشاوندی با مرحومه سیمین دانشور داشتند چندی بعد این شعر را دیدند و در اولین مرخصی شعر به نظر مرحومه استاد رسید. درکمال ناباوری حقیر، شعر من کامنت بسیار خوبی گرفت و طبیعتا موجب غرور و تشویق بنده گردید. یاد خانم سیمین دانشور گرامی زنده باد. همیشه در دل به مزاح میگویم : بانو جان دستت درد نکند ، بیچاره مان کردی.

 آیا در زمینه سرودن شعر ، از شاعری تاثیر پذیرفته اید؟

در اوایل نوجوانی با اشعار مرحوم مهدی سهیلی انس گرفتم. گاها اشعاری هم به سبک ایشون نوشتم. اما هیچوقت منتشر نکردم. دلیلش هم این بود که بعدها نتوانستم ارتباط خوبی با این سبک برقرار کنم. و اما فریدون مشیری، مهدی اخوان ثالث ، حمید مصدق ، هوشنگ ابتهاج ، سهراب ، پروین اعتصامی ، شهریار ،و صد البته مولانا، فردوسی ،سعدی، عراقی، و عطار…ددر تمامی سبکهای اساتید فوق اشعاری رو کما بعنوان تضمین شعر ایشان سروده ام. قطعا تحت تاثیر بوده ام و گاهی هنوز هم هستم.

تاکنون با کدامیک از خوانندگان کار کرده اید؟ آیا این همکاری شامل خوانندگان خارج از کشور هم هست؟

حدودا دوسالی بیش نیست که ترانه و ملودی هم مینویسم. بیشترین را برای پسرم داریوش ساختم و تعدادی اجرا شده. برای خوانندگان داخلی هم تعدادی ترانه و ملودی نوشته ام و در حال ساخت موزیک میباشند. بزودی تقدیم مردم هنر دوست کشورم خواهد شد. واضح هست که تا قبل از انتشار، از معرفی معذورم.

هنرلند در زمینه کار ترانه سرایان با خوانندگان خارج از کشور ، چه محدودیت ها و مشکلاتی وجود دارد؟

البته در ارائه ترانه به هنرمندان هموطنم در خارج از ایران ایراد و اشکالی نمیبینم. جدیدا ۲ ترانه هم عرضه کردم به این عزیزان در غربت که به زودی خواهید شنید.

هنرلند فرزند شما ، داریوش جاوید هم خواننده هستند. آیا این گرایش به هنر در خانواده شما موروثی است؟

فی الواقع این سوالی ست که همیشه از خودم میپرسم. برادرم سعید جاوید نقاش و البته خوشنویس بسیار ماهریست. پسرم داریوش هم خواننده هست. از سمت مادری پدربزرگم خوشنویس ، و از سمت پدری، اقوام نزدیک پدرم شاعر و نویسنده و مدرس علوم دینی بوده اند.فی المثل دکتر علیرضا میرزا محمد نویسنده وشاعر و محقق و اسلام شناس و شیخ عباس میرزامحمد مجتهد و مدرس فقه وفلسفه مدرسه دینی سپهسالار، دائی زاده های پدرم و عموزاده های پدرم حاج محمد و حاج علی برگجانی معمار و پایه گذار حسینیه ارشاد. (فامیل پدرم سال ۵۴ به مجیدی جاوید تغییر یافته ) شاید این توارث بی تاثیر نبوده.

بعضی از تابلوهای نقاشی شما را بطور جداگانه در سایت قرار خواهیم داد. منتها بد نیست کمی در مورد آثار نقاشی خود و سبک آنها هم برایمان بگویید.

مثل اکثر نقاشها بنده نیز مدتها در سبک رئال و طبیعت بی جان کار کردم. و بعد در اکثر سبکها چون سورئالیسم و امپرسیونیسم و کوبیسم نیز دستی بر قلم بردم و آثاری نیز ارائه کردم. اما چند سالیست بیشتر مدرن کار میکنم و انتزاعی. و همچنین بیشتر علاقمند به نقاشی خط دارم و چندین اثر نیز در این راستا دارم که البته وجه تمایز این آثار که با تم “چشم نظر” میباشد . استفاده از رنگهای طبیعی و معدنی مثل خاک فیروزه و لاجورد و اخرا و غیره بعلاوه استفاده از تکنیکهای تکسچر و برجسته و تلفیق آکرولیک و رنگ روغنی میباشد. که به امید خداوند در شرف تکمیل جهت دایر کردن نمایشگاه میباشد.

 گذران زندگی از راه هنر چگونه است؟ آیا در ایران شما به عنوان یک هنرمند حرفه ای و پرکار، می توانید روی درآمد هنری خود تمرکز کرده و زنذگی را بر پایه این محل درآمد بگذارید؟

گذران زندگی از راه هنر در ایران تقریبا غیر ممکن است. بنده تا ۳ سال پیش چاپخانه دار بودم. الان برای گذران زندگی و آینده فرزندانم در تجارت آزاد فعالیت دارم. در بخش لوازم یدکی تخصصی اتومبیلهای رنو و پژو البته فقط دیسک و صفحه کلاچ و لنت. گاهی به سختی میتوانم برای ایده های هنریم وقتی پیداکنم اما به هر حال عشق اول من در زندگی شعر و هنر هست.

سخن آخر آقای حمید جاوید :

حرف بسیار دارم. اما حرف زیادی جائز نیست … بیشتر حرفهام در شعرهام گفته میشه. خیلی مجالی برای شرکت در مجامع و انجمنها ندارم و بیشتر در خلوت خودم هستم . به زندگی پس از مرگ، فقط در مورد هنرمندان معتقدم. امیدوارم بعد از مرگم بین شما زنده باشم.دسته بندی : مصاحبه
دیدگاه کاربران کل نظرات :1
ارسال دیدگاه