دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه استراتژی امنیت ملی دولت خود را اعلام کرد. استراتژی یا راهبردی که خواهان توسعه نفوذ آمریکا در سراسر جهان  و مقابله با طیفی از تهدیدهای ناشی از دشمنانی مانند چین، روسیه و ایران است.

به گزارش پایگاه خبری نمانامه به نقل از رجانیوز، در حالی که کنگره آمریکا پس از اتمام مهلت دو ماهه خود پس از اعلام عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط ترامپ در اکتبر، نتوانست تصمیم خاصی بگیرد، دونالد ترامپ در نطق امشب خود مشخص نکرد که با برجام چه خواهد کرد.

دونالد ترامپ در ابتدای سخنرانی خود ، همدردی خود را با آسیب دیدگان حادثه سقوط قطار در ایالت واشنگتن اعلام کرد. رئیس جمهوری ایالات متحده خاطر نشان کرد در عصر نوینی که ما به سر می بریم، با چالش ها و رقابت های جدیدی مواجه هستیم و افزود، استراتژی که امروز اعلام می کنم، یک سال روی آن کار شده و اعضای کابینه من همه موافق آن هستند.

 ترامپ گفت، در استراتژی امنیت ملی نوین آمریکا، ما با تهدید گروه های تروریستی مقابله خواهیم کرد و در مورد رقبای مان، مانند روسیه و چین، سعی می کنیم که تهدیدی علیه منافع ما نباشند. وی افزود: استراتژی مدرن ما خواستار مدرن شدن ارتش ایالات متحده آمریکاست. ما دیوانسالاری اضافه را کنار می گذاریم و مشاغل جدید ایجاد می کنیم.
 رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرد که استراتژی نوین ما افزایش نفوذ آمریکا در جهان است، اما باید قبل از آن خودمان را تقویت کنیم. وقتی قدرت و ثروت مان زیاد شد، دیگران خود به دنبال ما می آیند. قصد اعمال زور نداریم و ارزش های مان را تبلیغ می کنیم.
 تحلیلگران و رسانه های آمریکایی معتقدند استراتژی جدید کاخ سفید می کوشد سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا را بر مبنای چهار ستون استراتژیک بنا کند،  در همین حال  واشنگتن فری بیکن  پیش بینی کرده بود که این استراتژی جدید پنج هدف عمده را در کانون توجه قرار می دهد: چین، روسیه، کره شمالی، ایران و گرو های جهادی.
 وی با انتقاد از مواضع دولت‌های گذشته در آمریکا، آنها را به «بی توجهی به مردم آمریکا» متهم کرد؛ دولت‌هایی که به گفته او توافق‌های فاجعه‌بار با دیگر کشورهای جهان بسته است.او گفت: «رهبران دولت‌های قبلی ما مشغول به ملت سازی در کشورهای خارجی بودند در حالی که در ساختن ملت و کشور مان در داخل ناکام بودند».
رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه توافق هسته‌ای ایران را «یک توافق جامع بد» خواند. ترامپ در انتقاد از سیاست گذشته آمریکا، به توافق هسته ای  با ایران اشاره کرد و با بیان این که رهبران قبلی از باور عظمت آمریکا دور شدند و قرارداد بدی با ایران بستند، با تکرار ادعاهای خود گفت که اجازه نخواهد داد تهران به سلاح هسته ای دست یابد! ترامپ در ادامه انتقادات از دولت‌های قبلی آمریکا تصریح کرد: «آنها تهدید هسته‌ای کره شمالی را نادیده گرفتند، یک توافق فاجعه بار، ضعیف و بد با ایران بستند و به تروریست‌هایی از قبیل داعش اجازه دادند که بخش‌های وسیعی را در اقصی نقاط خاورمیانه را کنترل کنند». وی سپس با تکرار ادعای بی اساس درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، مدعی شد که «برای مقابله با برنامه اتمی ایران و بستن مسیرش به سمت سلاح اتمی، من سپاه پاسداران را به خاطر حمایت آن از تروریسم تحریم کردم و من عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را به کنگره اعلام کردم».

او با انتقاد از مواضع دولت‌های قبلی به ویژه در زمینه امنیت مرزها و موضوع مهاجرت و روادید گفت: کشوری که مرز نداشته باشد، کشور نیست.کشوری که خود را برای پیروزی در جنگ آماده نکرده باشد، قادر به پیشگیری از وقوع جنگ نخواهد بود.

بخوانید:  اظهار نظر جدید نماینده آمریکا در سازمان ملل

ترامپ در بخش دیگری از سخنرانی خودش با تاکید بر پیروزی‌های «بزرگ» آمریکا در جنگ با داعش در سوریه و عراق گفت: «ما ارتش بزرگی و با عظمت داریم».

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه روسیه و چین را «رقبای» ایالات متحده خواند.

وی در بخش دیگری از سخنانش، باز هم از تهدید کره شمالی حرف زد و گفت که آمریکا و متحدانش همه اقدامات لازم را برای خلع سلاح اتمی شدن(شبه جزیره کره) و اینکه این رژیم نتواند جهان را تهدید کند، انجام خواهند داد.

ترامپ افزود: به این مشکل(کره شمالی) باید خیلی قبل‌تر از این و زمانی که بسیار آسانتر بود، رسیدگی می‌شد اما به این مشکل رسیدگی خواهد شد چرا که ما چاره دیگری نداریم.

وی با تاکید بر اینکه فشار بیشتر آمریکا بر کره شمالی به سخت‌ترین تحریم ها علیه این کشور منجر شده است، ما متحدانمان را در تلاشی بی‌سابقه‌ برای منزوی کردن کره شمالی متحد کرده‌ایم. با این حال، کارهای بیشتری باید انجام شود.