پایگاه خبری نمانامه:  کارنامه‌ی غنی: نقدی بر تحولات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی عصر پهلوی

موضوع(ها):
غنی، قاسم، ۱۳۳۱ – ۱۲۷۷ – سرگذشتنامه
غنی، قاسم، ۱۲۷۲ – ۱۳۳۱ – نقد و تفسیر
ایران – تاریخ – پهلوی، ۱۳۰۴ – ۱۳۵۷
پدیدآور(ان):
نویسنده: پرفسور سیدحسن امین
ناشر : دایره‌المعارف ایران‌شناسی

۳۷۲ صفحه – وزیری (گالینگور) – چاپ ۱ – ۳۰۰۰ نسخه ISBN: 964-93967-1-3-
کد دیویی:۹۵۵.۰۸۲۰۹۲ زبان کتاب:فارسی محل نشر:تهران – تهران

معرفی مختصر کتاب

این مجموعه مطالعه‌ای انسان شناختی و انسان شناسانه است که در قالب بررسی اندیشه‌ها و نوشته‌های “دکتر قاسم غنی” وضع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران و ایرانیان در اواخر قاجار و عصر پهلوی نقد و تحلیل شده است. افزون بر آن، با طرح شواهدی از بحران هویت ملی و تضاد فرهنگی نوگرایی و سنت‌گرایی ایرانیان عصر پهلوی سخن رفته است.

دکتر قاسم غنی، ادیب و پزشک و سیاست‌مدار ایرانی در  سال ۱۳۳۱ هجری شمسی درگذشت.
دکتر قاسم غنی، نویسنده و پزشک و نماینده‌ مجلس طی دوره‌های دهم تا سیزدهم مجلس شورای ملی در سال ۱۲۷۷ش در سبزوار به‌دنیا آمد و در بیروت و فرانسه تحصیل کرد. وی، چند بار نماینده‌ مجلس شورای ملی شد و دو بار نیز وزیر – بهداری و فرهنگ – شد.
دکتر غنی در سال ۱۳۱۴شمسی، به استادی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران رسید. وی به زبان‌های فرانسه، انگلیسی و عربی تکلم می کرد و با محمد قزوینی در تصحیح دیوان حافظ و با محمدعلی فروغی در تصحیح رباعیات خیام همکاری نمود. غنی با بسیاری از مشاهیر ایرانی و بین‌المللی – از جمله آلبرت اینشتین – دوست بود یا آشنایی داشت.
او در سال ۱۹۴۵م از اعضای هیئت نمایندگی ایران در کنفرانس سان‌فرانسیسکو بود که سازمان ملل متحد را پایه گذاشت. مجموعه یادداشت‌های او در سیزده جلد به کوشش پسرش سیروس غنی منتشر شده ‌است. دکتر قاسم غنی، سرانجام در تاریخ ششم فروردین‌ماه سال ۱۳۳۱ هجری شمسی در سن پنجاه و چهار سالگی در سان‌فرانسیسکو درگذشت و در نزدیکی‌‌ همان شهر به خاک سپرده شد.
عمده آثار غنی، عبارت‌اند: «رساله‌ ابن سینا»؛ «بحث در آثار و افکار حافظ»؛ «معرفهالنفس»؛ «تاریخ تصوف در ایران»؛ «تاریخ عصر حافظ»؛ «بحثی در تصوف»؛ «بریان‌پزی ملکه سبا» (ترجمه از اثر آناتول فرانس)؛ «عصیان فرشتگان» (ترجمه از اثر آناتول فرانس) و «تائیس» (ترجمه از اثر آناتول فرانس).
درباره آثار و احوال وی، کتابی تحت عنوان «کارنامه غنی» توسط دکتر سیدحسن امین به رشته تحریر درآمده که به بررسی فعالیت‌های دکتر قاسم غنی می‌پردازد. نویسنده در این کتاب به‌علت آشنا بودن با خانواده دکتر غنی، اطلاعات بسیار حقیقی و مفیدی را ارائه می‌نماید که برای دوستداران شخصیت‌های تاریخی بسیار جذاب می‌باشد