رئیس‌جمهوری روسیه امروز (پنج‌شنبه) در کنفرانس خبری سالانه خود تایید کرد، در انتخابات آتی به عنوان نامزد مستقل شرکت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری نمانامه به نقل از  ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، امسال ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مراسمی با حضور ۱۶۴۰ خبرنگار شرکت کرده است تا در کنفرانس پایان سال میلادی به سوالات آنها پاسخ دهد. این سیزدهمین نشست سالانه پوتین با روزنامه‌نگاران است.

انتخابات آتی

به عنوان اولین سوال از پوتین پرسیده شد که چرا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کند و دیدگاه او برای روسیه چیست. رئیس‌جمهوری روسیه گفت: “قطعا برنامه انتخاباتی دارم.” او همچنین تاکید کرد، به عنوان نامزد مستقل در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کند. پوتین گفت: ترجیح می‌دهم اکنون درباره برنامه انتخاباتی صحبت نکنم اما قطعا همانند نامزدهای دیگر برنامه داریم و باید اینگونه باشد. عملا این برنامه الان وجود دارد. باز هم تکرار می‌کنم شاید امروز (در کنفرانس سالانه) اعلام آن صحیح نباشد.

پوتین همچنین درباره مخالفت‌ها در کشورش گفت: مردم حق دارند مخالفت خودشان را بیان کنند اما اپوزیسیون کنونی هیچ‌گونه برنامه واقعی‌ای ندارد. با این حال رئیس‌جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد بتواند حمایت احزاب و سازمان‌های دولتی را به رغم اینکه به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت می‌کند،‌ جلب کند.

تحریم‌ها

رهبر روسیه در ادامه درباره اقتصاد سخن گفت. رئیس‌جمهوری روسیه همچنین درباره تحریم‌های اعمال‌شده از سوی غرب علیه مسکو گفت، تحریم‌ها در اقتصاد روسیه تاثیر داشتند اما نه به اندازه کاهش بهای نفت. او گفت: اطمینان دارم که این تحریم‌ها اثری مشابه افت بهای نفت ندارند اما در کل تاثیرگذار هستند. می‌توانیم بعدا مفصلا در این رابطه صحبت کنیم.

معاهده استارت

رئیس‌جمهوری روسیه درباره تداوم اجرای معاهده کاهش سلاح‌های راهبردی مصوب سال ۲۰۱۰ موسوم به معاهده “استارت جدید” گفت: ما هرگز از هیچ معاهده‌ای خارج نشدیم بلکه آمریکا به صورت یکجانبه این کار را انجام داد. ما از هیچ معاهده‌ای خارج نخواهیم شد. اگر آمریکا مجددا تصمیم بگیرد که به صورت یکجانبه چنین کاری انجام دهد، آن زمان اوضاع بد می‌شود. ما از امنیت خودمان بدون ورود به هرگونه رقابت تسلیحاتی حفاظت خواهیم کرد.

بودجه

پوتین در ادامه کنفرانس خبری خود گفت: روسیه همچنین توجه کافی به امر توسعه ارتش اختصاص خواهد داد اما بدون فشار وارد آوردن بر بودجه و ورود به رقابت تسلیحاتی. روسیه سالانه ۴۶ میلیارد دلار برای حوزه دفاعی هزینه می‌کند، در حالی که ایالات متحده آمریکا در نظر دارد تا ۷۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به بودجه نظامی خود اختصاص دهد.

مداخله در انتخابات آمریکا

اولین خبرنگار غیر روس این سوال را مطرح کرد که پوتین چگونه ارتباط میان کمپین ترامپ و مقام‌های روسیه را توضیح می‌دهد. پوتین بدون پاسخ مستقیم به این سوال به این نکته اشاره کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به دلیل محدودیت‌ها در داخل آمریکا از تحقق وعده‌های پیش از انتخابات بازماند.

او گفت: ترامپ نتوانست به وعده‌های انتخاباتی خود از جمله درباره روسیه عمل کند که دلیل آن محدودیت‌ها در داخل آمریکا بود. برخی عناصردر داخل آمریکا تلاش می‌کنند تا کار ترامپ را غیر قانونی جلوه دهند و از این نکته غافل هستند که با این کار به کشور خودشان لطمه وارد می‌کنند.

این مقام ارشد روسیه سپس در رابطه با اتهامات “مداخله روسیه” و رویکردها در قبال رسانه‌های روسیه آنها را “بی‌معنا” و “جنون جاسوسی” خواند.