خبرگزاری تسنیم: آیا لازم هست از استفاده نمک طبیعی اجتناب کرد یا نمک همان طور از نیاز‌های ضروری بدن آدم هست و اگر در خوردن آن امساک گردد لازم هست شاهد امراض دیگر باشیم؟

جذاب اینکه بدانیم زیادتر مردم اروپا در پی تهیه نمک‌های طبیعی می باشند و گرانترین نمک در آنجا نمک طبیعی هست.

خوب ترین نمک طبیعی مربوط به معادن نمک ایران هست و اتفاقا نمک کانی ایران در سمنان و جهرم به سبب دارا بودن لایه‌هایی از آهن و مس نیاز‌های دیگر بدن ما را هم تهیه می‌کند.

امروزه قسمتی از سبب علمی چرایی سفارش به خوردن نمک در اوائل غذا مشخص شده است؛ آب دهان (بزاق) از چشمه‌هایی به‌نام غدد بزاقی جاری می‌شوند که هرچه با غذا مخلوط گردند، غذا زودتر از گلو پایین می‌رود و زودتر هضم می‌شود بنابراین ورود نمک به دهان قبل از آغاز غذا خوردن، غده‌های اطراف دهان را تحریک می‌کند و به ترشح آن‌ها سرعت می‌بخشد، از این رو، غذا را زودتر هضم می‌کند و برای فرو بردن حاضر می‌کند.

امام باقر (ع) نیز در اظهار خواص نمک فرمود: در نمک شفای هفتاد نوع از انواع دردهاست و اگر مردم بدانند که چه منفعت‌ها در نمک هست مداوا نکنند خود را مگر با نمک که حق‌تعالی فرمودند: وحی گردید به موسی (ع) که امر کن طایفه خود را که بازنمایی و اختتام کنند به نمک و اگر نکنند به بلایی مبتلا گردیدند ملامت نکنند غیر از خود را.

در مورد چرایی ضرورت استفاده نمک در انتهای غذا نیز لازم هست اظهار کرد: خوردن نمک بعد از صرف غذا، غدد بزاقی را تحریک می‌کند و موجب بسیار شدن آب دهان می‌شود بنابراین، آدم ناگزیر به فرو بردن یا خارج کردن آن از دهان می‌شود که در هر دو صورت، چربی یا غذای باقی‌مانده در دهان و بین دندان به‌همراه آب دهان رفع می‌شود.

بخوانید:  دلیل فروش گاز شیرین به نرخ ناچیز برای مبدل به LNG آشکار نیست/ مجلس تا برطرف ابهامات جلوی اعمال قرارداد را می گیرد

علاوه بر این امام صادق (ع) فرمود: هر که لقمه اول را نمک بپاشد و بخورد رو به توانگری می‌آورد.

۱۰ خاصیت شگفت‌انگیز استفاده «نمک» قبل از غذا

در مراجع طب سنتی «نمک» (نمک طعام طبیعی) از جایگاه ویژه‌ای در پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری‌های متفاوت و معالجه بهره مند هست و البته در مراجع روایی نیز احادیث فراوانی در مورد نمک وارد شده که در ادامه به بعضی از این احادیث اشاره شده هست:

پیامبر اکرم (ص) فرمود:: «خداوند عزّوجلّ به موسى‌بن عمران وحى فرستاد که غذا را با نمک آغاز کن و با نمک انتهاء ده» (دانش‌نامه احادیث دکتری، جلد ۱، صفحه ۳۳۰).

علاوه بر این در مورد آغاز غذا با نمک از امام رضا (ع) نقل شده هست که مردى در خراسان خدمت امام رضا بر علیه السلام رسید، غذایى براى آن حضرت آوردند که با آن سرکه و نمک بود، آن حضرت آغاز غذا را با سرکه آغاز کردند، آن مرد گفت‌: قربانت گردم، شما به ما‌ها امر کردید با نمک آغاز کنیم! آن حضرت فرمودند: «این مانند آن هست، به‌درستى که سرکه ذهن را قوى و عقل را بسیار مى‌کند».

جالب اینکه شاید تا چند دهه قبل از این اگر فردی از فواید و خواص مکرر نمک می‌گفت، در مجامع علمی نه‌تن‌ها اعتنایی به این مساله نمی‌شد لکن دفاع از استفاده نمک طعام طبیعی در حکم مخالفت با علم و دست‌یافته‌های علم دکتری بود؟! اما امروزه و با توسیع دامنه علم بشری و با تحقیقات متفاوتی که در مورد نمک طعام انجام شده هست، گوشه‌هایی از حقایق بیان‌شده از لسان مبارک نبی مکرم اسلام و امامن اطهار در مورد «فواید نمک طعام» در حال معلوم شدن هست که در ادامه به یک مثال از این تحقیقات که در قالب کتاب مستقلی به‌نام Hygienic ruler in Islam منتشر شده، اشاره شده هست:

بخوانید:  مهدی زاده: برپایی سمینار در مهد کاراته دنیا برای من مثل قهرمانی جهان بود

«دکتر تومانیانس» در این کتاب فواید استفاده نمک قبل از غذا را این‌گونه اظهار کرده هست:

۱.

۲. آ بنابر یافته‌های علوم دکتری، دهان مکان تجمع انواع میکروب‌ها هست که بر اثر استعمال نمک قبل از غذا، آن‌ها رفع می‌شوند.

۳.

۴. آب دهان (بزاق) از چشمه‌هایی به‌نام غدد بزاقی جاری می‌شوند که هرچه با غذا مخلوط گردند، غذا زودتر از گلو پایین می‌رود و زودتر هضم می‌شود؛ ورود نمک در دهان، غده‌های اطراف دهان را تحریک می‌کند و به ترشح آن‌ها سرعت می‌بخشد، از این رو، غذا را زودتر هضم می‌کند و برای فرو بردن حاضر می‌سازد.

۵.

۶. زمانی که نمک وارد معده تهی از غذا می‌شود، غده معده را تحریک می‌کند و ترشحات زیادتری به وجود می‌آورد؛ پس «اسفیورت» نمک سبب زود فرو بردن و زود هضم شدن غذا می‌شود.

۷.

۸. از آنجا که نمک قبل از غذا تحریک‌کننده غده‌های هاضمه هست، بر اثر تحریک آنان، آدم میل به غذا خوردن می‌یابد بنابراین، نمک سبب بسیار شدن اشتها می‌شود.

۹.

۱۰.