به گزارش پایگاه خبری نمانامه به نقل از مشرق، روزنامه جهان صنعت در گزارشی درج کرد: وضعیت مطبوعات کاغذی مطلوب نیست. ..

واگذاری صمت به مشاوران وزیر

بعنوان مثال روزنامه توسیع صمت در جریانی پر ابهام در سال ۱۳۹۴ به موسسه ای تشکیل شده از نزدیکان وزیر صنعت واگذار گردید. سرآغاز فعالیت موسسه مطبوعاتی صمت به سال ۱۳۸۷ برمی شود.

برپایه آن چیزی که در قرارداد واگذاری روزنامه آمده، صمت با تمام ابزارها من جمله ساختمان و وسایل به موسسه تازه واگذار شده هست.

از توصیه آگهی دولتی تا قراردادهای میلیاردی

دولت تا پیش از راه اندازی روزنامه توسیع صنعت(صمت)، روزنامه ایران و خبرگزاری ایرنا را بعنوان ارگان رسمی اطلاع رسانی در اختیار داشت.

در روزهایی که مطبوعه های شخصی با درج آگهی محکومیت های قضایی کارشان را راه می اندازند روزنامه صمت از انواع و اقسام رانت های دولتی بهره مند هست.
 

بعنوان مثال پیش از واگذاری این روزنامه به موسسه ای اصطلاحا شخصی، در تاریخ ۱۸/۶/۱۳۹۳ محمد کلانتری، دبیر هیات عامل مجموعه ایمیدرو در نامه ای تمام زیرمجموعه خود را موظف به دادن آگهی به این روزنامه کرده هست. (   علاوه بر این در نامه ای جداگانه حسین حاجی پور که بعد از اصطلاحا واگذاری صمت ۱۸ درصد قسمت آن را در اختیار دارد، در تاریخ ۲۴/۶/۱۳۹۳در نامه ای تمام معاونت ها و سازمان های تابع را موظف به مشارکت با روزنامه کرده هست.

سرآخر محمدرضا نعمت زاده، وزیر زمان صنعت و معدن نیز با تحسین از کارکرد روزنامه وزارت خانه خود! در تاریخ ۱۹/۹/۱۳۹۳ از ضرورت تیراژ میلیونی روزنامه صمت گفت وگو به میان آورده

بخوانید:  پرواز جنگنده ها و بمب افکن های چین، در حریم هوایی دریای جنوبی

اما خاصه خرجی های وزارت صنعت و معدن برای روزنامه صمت مختص به پیش از واگذاری آن نیست…

به این موسسه پرداخت شده هست. در ماده ۲۱ اساسنامه موسسه صمت آمده هست:

تقسیم نفع از درآمد موسسه در انتهاء هر سال پولی هزینه اداری- حقوق کارمندان و مسئولان ، استهلاک، مالیات سایر آسیب ها دولتی کسر و بعد از وضعیت صدی ده بابت ذخیره قانونی دیگران که نفع مخصوص هست به نسبت قسمت هیات امنا بین اعضای هیات امنا تقسیم خواهد شد!

به زبان آسان تر، وزارت صنعت و معدن بنگاهی مطبوعاتی راه انداخته و بعد از واگذاری پرابهام به نزدیکان وزارت خانه، نفع سالانه این موسسه را که از آگهی ها و رانت های ریز و درشت وزارت خانه به دست می آید بین هیات امنا تقسیم می کند!

روی خوش معاونت مطبوعاتی به روزنامه صمت

اما نکته تعجب آور در اساسنامه موسسه ای هست که امروز مالکیت روزنامه را در اختیار دارد؛ موسسه ای که همه اعضای هیات امنای آن از مشاوران وزارت صنعت اند. در ماده ۲۱ اساسنامه موسسه صمت آمده هست: مساعدت هایی که به روزنامه صمت می رسد منحصرا و منحصرا از مجرای وزارت صنعت نیست. برای سنجش نوع پرداخت ها، میزان یارانه روزنامه صمت را با چند موسسه شخصی قیاس می کنیم:

روزنامه        مبلغ یارانه(ریال)

صمت            ۱۴۱ / ۸۵۱/ ۷۶۰/ ۱۲
اعتماد          ۴۲۶/ ۵۷۶/ ۱۴۲/ ۷
شرق             ۶۵۲ / ۰۳۱/ ۷۹۸/ ۷
هفت صبح    ۵۸۱ / ۲۳۳/ ۲۳۷/ ۱۰
جوان            ۴۲۳/ ۳۶۹/ ۰۳۰/ ۸

برای مثال به سراغ جدول پرداخت یارانه دولتی در سال ۱۳۹۵ می رویم؛ جدولی که در سایت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد موجود هست. اگر قرار نیست طبق رده بندی روزنامه ها یارانه اختصاص گیرد، پس ضابطه پرداخت یارانه چیست؟

بخوانید:  گفت و شنود/ شکسپیر و ترامپ

برای سنجش نوع پرداخت ها، میزان یارانه روزنامه صمت را با چند موسسه شخصی قیاس می کنیم: تمام روزنامه هایی که در جدول بالا اسم شان آمده برپایه رده بندی خود معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد بالاتر از روزنامه صمت قرار می گیرند اما همانطور که قابل رویت هست یارانه دریافتی آنان از این روزنامه کمتر هست. اگر قرار نیست طبق رده بندی روزنامه ها یارانه اختصاص گیرد، پس ضابطه پرداخت یارانه چیست؟ تاکنون جدول یارانه پرداختی در سال ۱۳۹۶ منتشر نشده هست.

طرح اشتراک به کام توزیع کننده

اما در جدول های جداگانه ای که برای طرح اشتراک هشت ماه سال ۱۳۹۶ یا یارانه بیمه پرداختی شش ماه نخست سال ۱۳۹۶ منتشر شده اعداد پرداختی به روزنامه صمت دوباره هم از موسسه های شخصی بالا، زیادتر هست. در سایت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اسم توزیع کننده هایی که می موفق شدند در طرح اشتراک فعال باشند و روزنامه ها با آنان مشارکت کنند، درج شده هست.

همانطور که توقع می رود موسسه توزیع صمت، دومین موسسه ای هست که اسمش در جدول مورد اشاره درج شده هست. هنگامی دولتی ها بخواهند در کاری ورود کنند از تمام مجراها برای استفاده از رانت استفاده می نمایند. روزنامه صمت مشتی مثال خروار هست.