به گزارش پایگاه خبری نمانامه به نقل از افکارنیوز،

اما یکی از دستاوردهای زیاد ارزشمندی که سال کنونی پرده برداری اما دقت اختصاصیی به آن نشد، به نتیجه نیل تحقیقات در مورد سوخت اژدرهای ایرانی بود؛ نتیجهی که توان دارد در کنار مساعدت به پیشرفت طراحی و ساخت اژدرهای جایی در کشور، قدرت و اطمینان به این نبرد افزار های ارزشمند کشورمان را افزایش دهد.

آتش؛ دشمن کلیدی هر زیردریایی

یکی از قسمت هایی که توان دارد برای زیردریایی مشکل ساز باشد سامانه پیشران و مواد سوختی موجود در اژدر زیردریایی ها هست. شاید برای شما این پرسش پیش بیاید که مگر سوخت اژدر توان دارد چه مسئله ای را ایجاد کند؟

ورود ایران به یک باشگاه منحصربه‌فرد نظامی/ اژدرهای ارتش با سوخت جایی شارژ می‌شوند +عکس

زیردریایی کورسک پس از انفجار

شاید برای شما این پرسش پیش بیاید که مگر سوخت اژدر توان دارد چه مسئله ای را ایجاد کند؟ ورود ایران به یک باشگاه منحصربه‌فرد نظامی/ اژدرهای ارتش با سوخت جایی شارژ می‌شوند +عکس زیردریایی کورسک پس از انفجار در بعضی از اژدرها مانند مدل روسی تایپ ۶۵ از ماده هیدروژن پرواکساید برای سوخت اژدر استفاده می شده و این سوخت موجب بروز انفجار در زیردریایی هسته ای کورسک در ۱۲ آگوست سال ۲۰۱۲ و بالاخره به فوت ۱۱۸ نفر از خدمه و غرق زیردریایی منتج گردید.

اتوفیول؛ پیشرانی امن برای اژدرها

اتوفیول؛ پیشرانی امن برای اژدرها یکی از مواد که در چند دهه موخر پیشرفت پیدا کرده تا بعنوان پیشران اژدرها مورد استفاده قرار بگیرد اتوفیول اسم دارد. این ماده سوختی که نخستین بار در ایالات متحده ساخته شده در واقع تهیه کننده سامانه پیشران اژدها هست و طوری ساخته شده که برای احتراق و ایجاد نیرو احتیاجی به اکسیژن یا دیگر اکسید کننده ها نداشته باشد.

ورود ایران به یک باشگاه منحصربه‌فرد نظامی/ اژدرهای ارتش با سوخت جایی شارژ می‌شوند +عکس

اتوفیول ساخته شده در ایران

ورود ایران به یک باشگاه منحصربه‌فرد نظامی/ اژدرهای ارتش با سوخت جایی شارژ می‌شوند +عکس اتوفیول ساخته شده در ایران اتوفیول یک ماده مایع روغنی هست که از ترکیب سه ماده کلیدی بدست آمده و از گلیکول ، نیتریدیفنیلامین و Dibutyl sebacate متشکل هست. سه ماده مد دیدگاه احتیاج به هیچ اکسید کننده ای ندارند و با هم ترکیب شده و ایجاد نیرو و حرارت لازم برای به حرکت درآوردن سامانه پیشران اژدر را انجام می دهند.

آ ایالات متحده، روسیه، انگلیس و چین کشورهایی می باشند که از این ماده برای به حرکت درآوردن اژدرهای خود استفاده می نمایند. در ایالات متحده اژدرهای مارک ۴۸ ، مارک ۴۶ و مارک ۵۴ ، در انگلیس اژدر Spearfish ، در روسیه اژدر UGST و اژدر چینی Yu-6 از این ماده سوختی برای پیشران استفاده می نمایند.

ورود ایران به یک باشگاه منحصربه‌فرد نظامی/ اژدرهای ارتش با سوخت جایی شارژ می‌شوند +عکس

اژدر مارک ۴۶ ساخت آمریکا

ورود ایران به یک باشگاه منحصربه‌فرد نظامی/ اژدرهای ارتش با سوخت جایی شارژ می‌شوند +عکس اژدر مارک ۴۶ ساخت ایالات متحده این اژدرها در واقع در حال حاضر جزو مدرن ترین نبرد افزار ها درگیری زیرآبی در دنیا می باشند که علاوه بر زیردریایی بعضی از آنان از شناور سطحی و بالگردها و هواپیماها نیز پرتاب می شوند. روسیه نیز خصوصا با درسی که از سانحه زیردریایی کورسک گرفت در نسل تازه اژدرهای خود به طرف استفاده از سوخت اتو فیول رفته هست.