به گزارش پایگاه خبری نمانامه به نقل از خبرگزاری مهر، علی لاریجانی، عصر شنبه در دیدار «چن یوآن» معاون کنفرانس مشورتی سیاسی کنگره خلق چین و هیأت همراه بیان داشت: تاریخ مشارکت میان کشور چین و ایران پیشینه طولانی دارد و حتی در دوران تحریم هم دو کشور ارتباطات نزدیکی با یکدیگر داشتند و حالا شرایط زیاد شایسته تری برای توسیع مشارکت های میان دو کشور فراهم هست.

وی با اشاره به عقبه فرهنگی تروریست ها، افزود: برای مبارزه با این جریانات تفکری افراطی ضروری هست به ریشه های فرهنگی آنان دقت داشت و با این ریشه ها مبارزه کرد وگرنه آنان دو مرتبه از جای دیگر متولد خواهند گردید.

چن یوآن: چین با دگرگونی مشی امریکا درخصوص توافق هسته ای تماما رد کننده است

در ادامه این دیدار «چن یوآن» معاون کنفرانس مشورتی سیاسی کنگره خلق چین عنوان کرد: دو کشور ایران و چین ارتباط دیرینه دوستی با یکدیگر دارند و ما احترام بسیاری برای فرهنگ و تاریخ بزرگ ایران قائل هستیم.

وی اضافه کرد: به نمایندگی از سمت ریاست کمیته مدامی خلق چین و ریاست کنفرانس مشورتی خلق چین سلام و آرزوهای مطلوب آنان را برای شما بهمراه دارم.

« «چن یوآن» افزود: کشور چین وارد عصر تازه سوسیالیسم شده هست، کشورسوسیالیستی نیرومند که متمدن، هماهنگ و زیباست و در آن مردم خواهان زندگانی خوب تر با سرنوشت مشترک جهت پیشرفت چین می باشند.

معاون کنفرانس مشورتی سیاسی کنگره خلق چین بیان داشت: کنفرانس ملی مشورتی سیاسی خلق چین که یکی از بالاترین دستگاه ها در چین خواهد بود، وظیفه اش مشارکت و مشورت سیاسی، نظارت دموکراتیک و بحث در امور راهبرد اولویت دار هست و ما علاقه مندیم تا با مدیران جمهوری اسلامی ایران درخصوص مسایل مورد دقت دو کشور مشورت و رایزنی دارا باشیم.

وی اضافه کرد: همانگونه که اطلاع دارید روسای تیم رآکتور آب سنگین اراک دو کشور امریکا و چین می باشند اما امریکا متاسفانه برخوردش درخصوص توافق هسته ای دگرگونی کرد و چین با این دگرگونی مشی تماما رد کننده هست و ما با مشارکت کشورهای دیگر این پروژه را پیش خواهیم برد.

« «چن یوآن» با اشاره به راهبرد نادرست امریکا، اهتمام کرد: امریکا برای ایران و چین و بسیاری از کشورها مسأله سازی می کند و ما ضروری هست با درایت چاره ای برای آنان پیدا کنیم.

«

معاون کنفرانس مشورتی سیاسی کنگره خلق چین متذکر گردید: کشور ایران ناظر ارگان مشارکت های شانگهای هست و تا هم حالا نقش مثبتی را ایفا کرده هست و ما امید داریم که در آینده حتی نقش پررنگ تری دارا باشد چون ما ضروری هست امنیت و ثبات را محافظت کنیم و این امر به سود همه کشورهای جهان هست.

وی در انتهاء بر ضرورت توسیع مشارکت های پارلمانی میان دو کشور تاکید کرد.