به گزارش پایگاه خبری نمانامه به نقل از خبرگزاری تسنیم از زنجان، آیت‌الله محمد حاج ابوالقاسم دولابی امشب در سلسله نشست ها تفسیر مبحثی قرآن کریم با مبحث سبک زندگانی اسلامی با متذکری اینکه زندگانی مومن با زندگانی غیرمومن متمایز هست، اظهار کرد: امیدواری به رحمت پروردگار یکی از شاخصه‌های زندگانی مومن است

به گزارش پایگاه خبری نمانامه به نقل از خبرگزاری تسنیم از ، آیت‌الله محمد حاج ابوالقاسم دولابی امشب در سلسله نشست ها تفسیر مبحثی قرآن کریم با مبحث سبک زندگانی اسلامی با متذکری اینکه زندگانی مومن با زندگانی غیرمومن متمایز هست، اظهار کرد: امیدواری به رحمت پروردگار یکی از شاخصه‌های زندگانی مومن استوی اضافه کرد: مومن به سبب امید به رحمت خدا متعال زندگانی متمایزی دارد، این زندگانی عرصه همکاری با خود، پروردگار، خانواده، دوستان و دشمنان را دربرمی‌گیرد و زیرا به رحمت خدا امیدوار هست در همه این عرصه‌ها زندگانی متمایز و خدایی خواهد داشت.

نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری با ابراز اینکه زندگانی غیرمومن نیز در همه این عرصه‌ها با زندگانی مومن تفاوتهای بسیاری دارد، بیان کرد: خدا متعال در آیه ۵۶ سوره حجر می‌فرماید «قَالَ وَمَنْ یَقْنَطُ مِنْ رَحْمَهِ رَبِّهِ إِلَّا الضَّالُّونَ» چه فردی از رحمت خدا ناامید می‌شود، مگر آنان که ضاله بوده و در طریق حق قرار ندارند.

وی با تبیین اینکه "هرکس در طریق انبیا و اولیا الهی قرار دارد، ناامیدی به دل راه نمی‌دهد" ابراز کرد: خدا در آیات مکرر قرآن کریم این مساله را به ما گوشزد کرده و از سیره انبیا خود برای ما مثالهایی را آورده هست و انبیا در شرایطی متفاوتی که هرکسی در آن شرایط ناامید می‌شود، امید به رحمت خدا داشتند.

بخوانید:  احتمال جدایی تبریزی از ذوب قوت گرفت

آآیت‌الله حاج‌ابوالقاسم با اشاره به واقعهی حضرت یعقوب(ع) که علی رغم تحمل فراق حضرت یوسف(ع) هیچگاه از رحمت خدا ناامید نشد، اظهار کرد: حضرت یعقوب(ع) می‌دانست که فرزندش زنده هست و برای پیدا کردن یوسف از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کرد، کار به محلی رسید که می‌ترسید به سبب حرف گفتن از یوسف مورد تحقیر قرار گیرد ولی با همه این شرایط هیچگاه ناامید نشد.

وی با اشاره به آیه۸۷ سوره یوسف «یَا بَنِیَّ اذْهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِنْ یُوسُفَ وَأَخِیهِ وَلَا تَیْأَسُوا مِنْ رَوْحِ اللَّهِ ۖ إِنَّهُ لَا یَیْأَسُ مِنْ رَوْحِ اللَّهِ إِلَّا الْقَوْمُ الْکَافِرُونَ» اضافه کرد: در این آیه یعقوب(ع) خطاب به فرزندانش می‌فرماید که به جستجوی یوسف بروید و از رحمت خدا ناامید نشوید، برپایه این آیه افرادی که از رحمت خدا ناامید می‌شوند در زمره کافران می باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اهتمام کرد: اگر فردی مومن باشد و ایمان به خدا متعال دارا باشد، محتمل نیست که از رحمت پروردگار ناامید گردد.

آ..»

عضو مجلس خبرگان رهبری به واقعهی حضرت یونس اشاره کرد و متذکر گردید: حضرت یونس به خطا و خطا خود اعتراف و از خدا طلب بخشش کرد، آن حضرت در شکم ماهی از رحمت خدا ناامید نبود ولی نکته ارزشمند امیدواری در کنار اعتراف به خطا و خطا بود.

وی با اظهار اینکه نمونه‌های قرآنی از زندگانی انبیا برای این هست تا ما یادبگیریم که چه طور زندگانی کنیم، اظهار کرد: مومن به هیچ وجه از رحمت خدا ناامید نمی‌شود که عرصه‌ همکاری با خود، خدا متعال، دوستان و دشمنان را در برمی‌گیرد، گاهی به لطف خدا آدم راه صد سال را یک شبه طی می‌کند که تاریخ از این نوع مورد ها کم ندارد.

بخوانید:  عکس/واکنش بیرانوند به هم گروهی با اسپانیا و پرتغال

آوی با تبیین اینکه یاس از رحمت پروردگار از گناهان کبیره هست، گفته بود: در همکاری با دوستان نیز مومن برای اینکه بتواند بر همراهان و جامعه ایمانی مؤثر باشد، ناامید نمی‌شود، اینکه فردی بگوید مشکلات و فساد زیاد هست و حالت ناامیدی به خود راه دهد، قابل قبول نیست.

آیت‌الله حاج ابوالقاسم با تبیین اینکه "اگر فردی سیاه‌نمایی کرده و مردم را از نظام اسلامی مایوس کند، گناه بزرگی مرتکب شده است" اظهار کرد: نظام اسلامی میراث شهدای ما بوده و میراث زحمات و تلاشهای هزار ساله علما هست، فردی حق ندارد به این راحتی این نظام مقدس را با عنصر ناامیدی به چالش بکشاند و مردم را ناامید کرده و آمارهای تعجب آور عرضه کند.

نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری با اظهار اینکه هیچکس منکر این نیست که مدیران ضروری هست کوشش کنند، بیان کرد: آن چیزیکه بعضی ضروری هست به آن دقت کنند این هست که ناامید کردن مردم گناه زیاد بزرگی هست.

آ

عضو مجلس خبرگان رهبری در انتهاء با اظهار اینکه هیچ بن بستی در برابر آدم باتقوا وجود ندارد، بیان کرد: خدا در شرایط سخت از محلی که آدم تصور نمی‌کند، او را یاری می‌دهد، ضروری هست محاسبات مادیات را کنار گذاشت.