هفته نامه تندرستی – ترجمه ندا احمدلو: هفته نامه تندرستی – ترجمه ندا احمدلو: قندها ترکیباتی می باشند که در پوسیدگی دندان ها و دچار شدن به چاقی نقش دارند ولی بسیاری از ما تاکنون هم به این نکته ارزشمند بی دقت هستیم و قندها را در قالب های متفاوت همراه با چای، قهوه و… استفاده می کنیم.  در صنعت ها غذایی هم از قندها برای تامین فرآورده ها متفاوت استفاده می گردد.   علاوه بر اینها، امروزه مردم زیادتر به استفاده از نوع ها قندهای جایگزین تمایل پیدا کرده اند که صدها برابر شیرین تر از قندهای مرسومی هست.  
1. ساکاروز
نام دیگر: قند معمولی
کالری: ۱۶ کیلوکالری در هر قاشق چای خوری
منابع: با این وجود، پرسش کلیدی این هست که آیا شیرین کننده های تصنعی بی ضرر هستند؟ در ادامه این مطلب با نوع ها قندهای تصنعی و خصوصیت هایشان آشنا خواهیم گردید.
ساکاروز قند مرسومی ۱۶ کیلوکالری در هر قاشق چای خوریبه نوع ها شیرینی ها، مرباها و سس های سالاد اضافه می گردد. در سال ۲۰۰۳، گروهی از متخصص ها بین المللی به همه مردم جهان سفارش کردند هرگز اذن ندهند قندهای افزودنی اکثر از ۱۰ درصد رژیم غذایی هر روز آنان را تشکیل بدهند.
۲٫ آسه سولفام پتاسیم
نام دیگر: Sunetو SweeOne
کالری: صفر
منابع: نوع ها نوشیدنی ها، آدامس ها و دسرهای یخ زده
با این وجود، انجمن قلب ایالات متحده در سال ۲۰۰۹، این میزان را کاهش داد و گفت خانم ها نباید هر روز زیادتر از ۶ قاشق چای خوری (۲۴ گرم) و مردان زیادتر از ۹ قاشق چای خوری (۵/۳۷ گرم) از این قندها استفاده کنند. Hoescht، آسه سولفام پتاسیم Sunetو SweeOne صفر نوع ها نوشیدنی ها، آدامس ها و دسرهای یخ زدهاین شیرین کننده تصنعی غیرمغذی را برای نخستین بار در سال ۱۹۸۸ ارگان غذا و دوای ایالات متحده تایید کرد. با این وجود، امتحان هایی که در فاز قبل از عرضه در مورد این قند تصنعی انجام گردیدند، متناقض بودند.
۳٫ آسپارتام
نام دیگر: NutraSweet
کالری: صفر
منابع: نوع ها نوشیدنی ها، آدامس ها، ماست ها و قطره های سرفه
آ   در سال ۱۹۹۶ هم «مرکز علوم برای منفعت های عمومی» (CSPI) خواستار امتحان های بررسی دقیق تر از طریق ارگان غذا و دوا گردید ولی حالا به نظر می آید استفاده این قند تصنعی در حد اعتدال بی خطر هست. آسپارتام NutraSweet صفر نوع ها نوشیدنی ها، آدامس ها، ماست ها و قطره های سرفهآسپارتام، یکی از شیرین کننده های تصنعی هست که محققان زیادتر از هر نوع دیگری در مورد آن تحقیقات وسیع ای انجام داده اند.
۴٫ ساخارین
نام دیگر: Sweet’N Low
کالری: صفر
منابع: نوع ها نوشیدنی ها، فرآورده ها کنسروی و آبنبات ها
  با این وجود، تحقیقات علمی درنهایت هیچ مدرک قانع کننده و معتبری در مورد این شیرین کننده تصنعی عرضه ندادند و آسپارتام در سال ۱۹۸۱ از طریق ارگان غذا و دوای ایالات متحده مورد تایید جای گرفت. امروزه ۳ نهاد معتبر، یعنی ارگان غذا و دوای ایالات متحده، ارگان بهداشت جهانی و انجمن تغذیه ایالات متحده اظهار می کنند استفاده آسپارتام در حد اعتدال با هیچ خطر و تهدیدی همراه نیست. البته CSPI همان طور نظر متمایزی در مورد آسپارتام دارد و در بررسی نوع ها افزودنی های غذایی، کمترین رده را به این شیرین کننده تصنعی تعلق داده هست.  
5. نئوتام
نام دیگر: ندارد
کالری: صفر
منابع: برخی از نوشیدنی ها، فرآورده ها لبنی، دسرهای یخ زده، پودینگ ها و آب میوه ها
با این وجود، تحقیقات زیادتر در سال های بعدی نمایش دادند یافته های قبلی منحصرا در مورد موش های آزمایشگاهی ارزش دارند و استفاده ساخارین موجب دچار شدن به سرطان میان آدم ها نمی توان.
۶٫ سوربیتول، زایلیتول و مانیتول
نام دیگر: قندهای الکلی
کالری: ۱۰ کیلوکالری در هر قاشق چای خوری
منابع: آبنبات های بدون قند، آدامس ها و دسرها
  نئوتام، طبق اینکه با چه ماده ای ترکیب گردد، بین ۷ هزار تا ۱۳ هزار بار شیرین تر از قندهای مرسومی هست و همان کارخانه تولیدکننده آسپارتام آن را تولید کرده هست.
۷٫ ساکرالوز
نام دیگر: Splenda
منابع: نوشیدنی های تامین شده از میوه، میوه های کنسروی و شربت ها
این شیرین کننده تصنعی، صرفا شیرین کننده غیرمغذی شمرده می گردد که موفق به دریافت مهر تایید CSPI شده، ولی ندرتا در فرآورده ها رایج در بازار مورد استفاده قرار می گیرد. سوربیتول، زایلیتول و مانیتول قندهای الکلی ۱۰ کیلوکالری در هر قاشق چای خوری آبنبات های بدون قند، آدامس ها و دسرهااین شیرین کننده ها غیرمغذی نیستند زیرا در بر دارنده ۶/۲ کیلوکالری در هر داغ می باشند ولی مثل قندهای مرسومی موجب ایجاد پوسیدگی در دندان ها نمی گردند. گرچه این گروه از قندهای تصنعی دارای شیرینی زیادتر و کالری کمتری نسبت به قندهای مرسومی می باشند ولی خوردن مقادیر بسیاری از آنان (خصوصا مانیتول) توان دارد موجب نفخ گردیدید و حتی اسهال گردد.

بخوانید:  کشف 2 میلیارد ریال موتورسیکلت قاچاق در ملارد