فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در دوران دفاع مقدس بیش از ۳۰۰هزار ساعت پرواز عملیاتی توسط بالگردهای هوانیروز انجام شد.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، امیر یوسف قربانی فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه این هفته تهران طی سخنانی اظهار داشت: هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از یگان‌های متحرک و قدرتمند ارتش است که در به پیروزی رساندن انقلاب اسلامی کنار مردم و روحانیت نقش بارزی داشته است.

وی افزود: در سال ۵۸ هوانیروز ارتش توانست غائله‌های ضدانقلاب در شمال غرب و جنوب غرب کشور را کنار سایر رزمندگان با موفقیت به پایان برساند که در این راستا بالگردهای هوانیروز ارتش بیش از ۶۰ هزار ساعت پرواز انجام داده و ۴۶ نفر از مهندسین و خلبانان آن به شهادت رسیدند.

فرمانده هوانیروز ارتش ادامه داد: در سال ۵۹ و همزمان با آغاز رسمی جنگ هوانیروز ارتش در پشتیبانی از سایر نیروها که تجربه جنگ کلاسیک نداشتند اقدامات مؤثری انجام داد و توانست با همکاری نیروی هوایی ارتش و با اعزام تیم‌های آتش جلوی یگان‌های زرهی دشمن را بگیرد و در شرایط نامناسب پدافندی اقدام کند.

امیر قربانی با بیان اینکه در دوران هشت سال دفاع مقدس بالغ بر ۳۰۰ هزار ساعت پرواز عملیاتی توسط هوانیروز ارتش انجام شد، گفت: در تمام دوران دفاع مقدس هوانیروز ارتش در همه عملیات‌ها شرکت داشت به‌طوری که بالگردهای هوانیروز در عملیات والفجر۸ موفق شدند یک فروند هواپیمای عراقی را نیز سرنگون کنند.

وی با اشاره به فرارسیدن سالروز عملیات مرصاد خاطرنشان کرد: هوانیروز ارتش در عملیات مرصاد نقش محوری داشت. در این عملیات ارتش عراق قصد داشت با نقض قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل از جنوب و غرب کشور با همکاری منافقین به کشورمان تجاوز کند که در این زمان با طراحی که صدام با همکاری مسعود رجوی انجام داد آنها از سمت غرب به کشور ما حمله کردند.

فرمانده هوانیروز ارتش تصریح کرد: در این عملیات بالگردهای هوانیروز و سایر رزمندگان توانستند جلوی ستون‌های ۵کیلومتری منافقین را بگیرند و آنها را تارومار کنند.

امیر قربانی ادامه داد: هوانیروز در عملیات مرصاد با ۶۵ بالگرد و ۴۲۵ ساعت پرواز نقش مؤثری ایفا کرد و باعث شد کمر منافقین از آن زمان تا امروز شکسته شود.

وی با ابراز اینکه هوانیروز ارتش در دوران دفاع مقدس ۲۵۶ نفر از بهترین خلبانان خود را تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده است، عنوان کرد: بعد از جنگ نیز هوانیروز در پشتیبانی از قرارگاه‌های ارتش و سپاه و مرزبانی اقدامات مؤثری انجام داده و در درگیری با گروهک‌های معاند شهدایی را هم تقدیم کرده است. همچنین هوانیروز در عرصه قطعه‌سازی و تولید تجهیزات دید در شب و سلاح‌های دوربرد با پیروی از منویات فرمانده کل قوا اقدامات خوبی انجام داده و ما آماده برخورد با گروهک‌ها و هر نوع متجاوزی که بخواهد به خاک کشورمان تعرض کند هستیم.