امروز

چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۰:۲۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

یورش نظامی تجاوز کارانه ترکیه به سوریه
اگر چه بر اساس موازین حقوق بین الملل به مناسبات حسن همجواری و موازین اخلاقی این یورش نظامی محکوم می باشد ولی در اینجا صرفأ از نظر حقوق بین الملل به نکاتی در مورد این تجاوز میپردازیم.
۱- حق حاکمیت کشورها و تساوی آن اصلی مسلّم و خدشه ناپذیرمی باشد که رعایت آن برای همه کشورها ضروری و الزام آور است و نقض آن تخلف آشکار از موازین حقوقی و در نتیجه محکوم است.
۲- اصل عدم تجاوز نیز مورد اجماع در حقوق بین الملل می باشد و نقض آن محکوم میباشد.
۳- اصل عدم توسل به زور و حل مسالمت آمیز اختلافات نیز کمترین جایی برای تجاوز و توسل به زور باقی نمیگذارد و نقض آن محکوم است تنها در ۲ مورد استثناء وجود دارد یکی دفاع در مقابل تجاوز و دیگری مجوز شورای امنیت سازمان ملل در راستای فصل هفتم منشور ملل متحد در خصوص تهدید صلح و امنیت بین المللی.
با عنایت به موارد فوق الذکر:
اولأ: تجاوز نظامی ترکیه به سوریه فی النفسه محکوم است.
ثانیأ: اهداف مورد تجاوز که عمومأ نه مراکز نظامی که مردم عادی می باشند نیز محکوم است.
ثالثأ: با توجه به اینکه قوم خاصی یعنی کردها را مورد حمله و تجاوز قرار داده مصداق نسل کشی و پاکسازی قومی است و محکوم است.
رابعأ: کل عملیات تجاوز کارانه مزبور مصداق جرائم جنگی است و محکوم می باشد.
خامسأ: و بالاخره مجموع این تجاوز نظامی جنایت علیه بشریت تلقی می شود و محکوم است.
با توجه به ویزه گیهای این تجاوز آقای اردوغان و دولت ترکیه و فرماندهان نظامی موثر در این تجاوز مجرم بین المللی می باشند و دادستان دیوان کیفری بین المللی وظیفه دارد نسبت به تعقیب آنها اقدام و با صدور کیفر خواست مجرمین مزبور را به دادگاه کیفری بین المللی بسپارد و در این راستا دولتهایی که یا از طریق هماهنگی با متجاوزین زمینه این تجاوز آشکار را فراهم کردند مانند دولت روسیه و یا دولتهایی که با سکوت خود مشوق متجاوزین بوده اند مانند ایالات متحده و اروپا معاونین و شرکاء این جنایت محسوب می شوند.
نیم نگاهی به روابط دولت ترکیه با داعش و نقش کردها در شکست خلافت اسلامی خود خوانده ( داعش )نیز میتواند پرده از حقایق تلخی را بردارد.
اکنون دولت ایالات متحده که شکست داعش را پیروزی بزرگ خود میداند و بر نقش کردها در این شکست اذعان دارد و نیز به دلیل برنامه آموزش کردها که بهانه این تجاوز را به ترکیه داد مسئولیتی دو چندان دارد.
ما از همه دولتها و مجامع بین المللی و آزادگان جهان می خواهیم این تجاوز آشکار را محکوم نمایند و به هر وسیله ممکن از ادامه آن جلوگیری نمایند.

مجمع نمایندگان ادوار مجلس

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد