امروز

چهارشنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۶:۳۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه نمایندگان مجلس در انتخاب استانداران دخالتی ندارند، گفت: وزارت کشور در انتخاب استانداران خود را بی‌نیاز از مشورت با ائمه جمعه، نمایندگان مجلس، سیاسیون و معتمدان محلی نمی‌داند.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری آنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، اسماعیل جبارزاده در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا دخالت برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در انتخاب استانداران که در برخی محافل رسانه‌ای مطرح شده صحت دارد یا خیر و سازوکار انتخاب استانداران به چه گونه‌ای است؟ گفت: استاندار نماینده عالی دولت در استان بوده و وظیفه هماهنگی تمامی دستگاه های‌دولتی را عهده دار است و بر اساس قانون استاندار رئیس شورای تأمین، رئیس شورای برنامه‌ریزی استان هم خواهد بود.

معاون سیاسی وزیر کشور افزود: بیشتر شوراها و کمیسیون‌های مربوطه و به‌طور کلی و در یک جمله، استاندار اداره امور استان را هدایت می‌کند. بنابراین برای تعیین فرد مناسب برای تصدی این پست مهم هر چه بیشتر دقت، شور و مشورت شود قطعا در رسیدن به فرد اصلح کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه برای تعیین استاندار، شناخت وضعیت استان، نیازهای مردم و شرایط خاص هر استان ضروری است، ادامه داد: وزارت کشور در این راستا تحلیلی جامع از شرایط و نیازهای هر استان دارد اما خود را بی‌نیاز از مشورت با صاحب‌نظران، ائمه جمعه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسئولان، سیاسیون و معتمدان محلی نمی‌داند و بر همین اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز خبرگان رهبری، احزاب، گروه‌های سیاسی و افراد سرشناس هر استان جزء افرادی هستند که به روش‌های مختلف نکته نظرات و دیدگاه‌های خودشان را به ما منتقل می‌کنند.

جبارزاده تاکید کرد: دریافت نظرات و پیشنهادات به منزله دخالت در تعیین استانداران نیست زیرا در این ایام افراد عادی و دلسوز از استان‌های مختلف پیشنهاداتی دارند و تعداد زیادی رزومه و سوابق کاری اشخاص مختلف را به حوزه سیاسی وزارت کشور ارسال کرده‌اند.

وی با اشاره به برخی شاخص‌های مورد نظر وزارت کشور در تعیین استانداران تاکید کرد: ملاک ما در وزارت کشور انتخاب افرادی با مشی اعتدال، معتقد به برنامه‌های دولت و اهداف و شعارهای انتخاباتی شخص آقای رئیس‌جمهور برای دولت دوازدهم و براساس برنامه اعلامی وزیر کشور هنگام کسب رای اعتماد از مجلس و اهداف تعیین شده از سوی ایشان برای اداره امور داخلی کشور در ۴ سال آینده است.

معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: نظر مشورتی از افراد طبیعتا اگر همسو با این اهداف باشد مورد قبول است و نهایتا پاسخگو در برابر ملت و نمایندگان مجلس، وزیر کشور است و این حق مسلم و قانونی وزیر کشور است که فرد مورد نظر خود برای اداره هر استان را به هیات وزیران معرفی کند و مرحله بعدی آن تصویب دولت است که منجر به انتخاب استاندار می‌شود.

جبارزاده با رد دخالت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در انتخاب استانداران، گفت: از همه افراد؛ گروه‌های سیاسی، بزرگان هر استان و سیاسیون و نمایندگانی که تا کنون وزارت کشور و دولت را در رسیدن به انتخاب اصلح کمک کرده‌اند و با وحدت و همدلی فضای سیاسی استان‌ها را مساعد کار و تلاش با روحیه جهادی و انقلابی کرده‌اند قدردانی می‌کنیم.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد